Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.01.2017
Czyta się kilka minut
2–5 stycznia

„DAMA Z GRONOSTAJEM”
Ministerstwo Kultury i Sztuki za 100 milionów euro zakupiło od Fundacji Książąt Czartoryskich arcydzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, a także pozostałe obiekty z kolekcji Czartoryskich oraz krakowskie nieruchomości należące do Fundacji. Piszemy o tym w dziale Kraj.

ZMARŁ JOHN BERGER
Brytyjski krytyk sztuki, pisarz i malarz, autor m.in. nagrodzonej Bookerem powieści „G” (1972) oraz eseistycznych, sprzedanych w ponad milionie egzemplarzy „Sposobów widzenia”, opowieści o społecznych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowaniach odbioru malarstwa.

ZMARŁ JERZY POMIANOWSKI
Pisarz i dramaturg, autor przekładu „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna, dzieł Babla, Bułhakowa czy Mandelsztama, współpracownik paryskiej „Kultury”, twórca miesięcznika „Nowaja Polsza”. Jego pogrzeb odbędzie się 10 stycznia o godz. 12.00 na warszawskich Powązkach. Wspomnienie o nim publikujemy w dziale Pożegnanie.

ZMARŁ ALEKSANDER JACKOWSKI
Historyk sztuki, antropolog, znawca kultury ludowej, autor książek „Sztuka zwana naiwną” czy „Świat Nikifora”, wieloletni redaktor pisma „Konteksty”.

SKRZYDŁA DEDALA
Tę literacką nagrodę przyznawaną przez Bibliotekę Narodową otrzymały ex aequo dwie pisarki. Marta Kwaśnicka za „Jadwigę”, biografię Jadwigi Andegaweńskiej, królowej Polski, żony Władysława Jagiełły, a wreszcie – świętej, oraz Renata Lis za książkę „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, opowieść biograficzną o rosyjskim pisarzu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]