Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Kultura strachu

Kultura strachu

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Kultura strachu wymaga scentralizowanych rządów, dla których niezawisłe sądownictwo jest niewątpliwie przeszkodą. W jej atmosferze co słabsi sędziowie i prokuratorzy nabierają przekonania, że są funkcjonariuszami resortu sprawiedliwości, a prezesi sądów nerwowo reagują na każdy telefon z ministerstwa.
O

Ostatnie protesty środowisk prawniczych, skierowane przeciwko polityce ministra sprawiedliwości, chyba nie zaprzątają w jakiś szczególny sposób uwagi opinii publicznej. Z czym bowiem kojarzy się przeciętnemu obywatelowi prawo i prawnicy? Z przekupnymi sądami, chciwymi i nierzetelnymi adwokatami, leniwymi prokuratorami chodzącymi na pasku polityków. Z ciągnącymi się przez lata procesami sądowymi, niewykonywanymi wyrokami, niezrozumiałymi przepisami podatkowymi, których stosowanie przez urzędników skarbowych zawsze w efekcie prowadzi do konieczności dopłacenia pieniędzy, a nigdy odwrotnie, z chodzącymi bezkarnie po ulicach bandytami. Ostatnio do tego obrazu dołączyli zadufani w sobie profesorowie prawa, doktrynerzy i pięknoduchy, zatruwający swoimi zwietrzałymi ideami głowy młodych pokoleń i budujący na dodatek zwarty front obrony przestępców.

Od kilku lat w...

7218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]