Reklama

Księga świętego miasta

Księga świętego miasta

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Ewa Bieńkowska: SPACERY PO RZYMIE - "Po co jeżdżę do Rzymu? Odpowiedzi jest mnóstwo... Zacznę od tego, że jadę na spotkanie wiosny, kiedy po mojej francuskiej stronie Alp dręczy nas deszcz i chłód". Cóż więc mają powiedzieć mieszkańcy krain zakarpackich, dotkniętych mroźną zimą? Możliwość wirtualnej choćby podróży na Południe jest dla nich darem losu. Zwłaszcza podróży z tak znakomitą przewodniczką.
"

"Nie chodzę po mieście jak historyk - pisze Ewa Bieńkowska. - Chcę wiedzieć o rzeczach, które mnie uderzają, przyciągają, wiedzieć, jak się pojawiły i w jakim otoczeniu, z jakiej myśli i zamiaru (...) marzy mi się vie romancée pewnych budynków, rzeźb, obrazów". Chodzi więc o "romans z historią", w tym sensie, w jakim Jan Błoński pisał o "romansie z tekstem", trudnym i wymagającym.

Dwanaście lat temu ukazała się piękna książka Bieńkowskiej "Co mówią kamienie Wenecji". Trochę wbrew ruskinowskiemu tytułowi, najważniejszym kluczem do zrozumienia miasta było w niej malarstwo. W "Spacerach po Rzymie" kluczem stają się kościoły. "Kościoły oczywiście są świadkami wiary, ale w Rzymie wydają się przede wszystkim świadkami czasu". Od wielkich bazylik, najbogatszych w materię fabularną, po maleńkie kościółki-oratoria nikomu nieznanych świętych. Od San Pietro, gdzie...

4046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]