Reklama

Ładowanie...

Krzyż w mrowisko

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Wyrok nakazujący zdjęcie krzyża z pomnika Jana Pawła II wywołał ostry spór we Francji, który przypomina, że laickość nie musi być antyreligijna.
BRUNO PERREL / PANORAMIC / PAP
F

Francuska Rada Stanu (Conseil d’État) podtrzymała wyrok wydany wcześniej przez trybunał w Rennes, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w bretońskim miasteczku Ploërmel. W uzasadnieniu stwierdzono, że jest to „ostentacyjny znak religijny”, na który nie może być miejsca w przestrzeni publicznej. Orzeczenie najwyższego trybunału administracyjnego Francji jest ostateczne i nie ma od niego odwołania. Patrick Le Diffon, mer miasta, ma sześć miesięcy na wykonanie decyzji.

Przypomnijmy, że spór w Ploërmel trwa od momentu, gdy pomnik został postawiony decyzją miejscowych władz, a więc od 2006 r. O usunięcie krzyża wnioskowało stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan), do którego dołączyło się dwóch mieszkańców Ploërmel. W 2015 r. sąd administracyjny w Rennes nakazał usunięcie krzyża, powołując się na obowiązującą od 1905 r....

6291

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]