Reklama

Kryzys pedofilski: zero tolerancji?

Kryzys pedofilski: zero tolerancji?

25.03.2019
Czyta się kilka minut
1

1. FRANCISZEK nie przyjął dymisji kard. Philippe’a Barbarina, odwołując się do zasady domniemania niewinności. Metropolita Lyonu został skazany na pół roku w zawieszeniu za niepoinformowanie wymiaru sprawiedliwości o przestępstwach pedofilskich jednego z księży; odwołał się od wyroku. Zdecydował o czasowym wycofaniu się z kierowania diecezją.

2. „Z CAŁEGO SERCA przepraszam. Gorzkie słowa, jakie Pan skierował w moją stronę, staram się zrozumieć jako wyraz ogromnego bólu” – napisał biskup opolski Andrzej Czaja do 21-letniego Dariusza, który jako 13-latek był molestowany przez księdza. Opowiedział on o tym w Sejmie na konferencji zorganizowanej przez fundację Nie Lękajcie Się, zarzucając biskupowi opieszałość i obojętność. Bp Czaja – który wyjaśnia, że sprawę załatwiał dyskretnie, na prośbę matki ofiary – chce osobiście przeprosić Dariusza.

3. KARD. STANISŁAW DZIWISZ broni Jana Pawła II przed zarzutem ignorowania przestępstw pedofilskich, dowodząc, że papież obserwował w latach 80. poczynania episkopatu USA i „gdy doszedł do wniosku, że potrzebne mu są nowe narzędzia do walki z tymi przestępstwami, wyposażył przełożonych kościelnych w nowe uprawnienia”.

4. ZDANIEM BYŁEGO REKTORA KUL ks. prof. Andrzeja Szostka Kościół w Polsce może uratować powołanie niezależnej od biskupów komisji, która zbada przypadki pedofilii „z uwzględnieniem ewentualnej współodpowiedzialności ich przełożonych”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]