Kronika religijna (25IX - 1X)

STOLICA APOSTOLSKA
 /
/

Od dialogu z islamem zależy dziś przyszłość świata - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania w Castel Gandolfo z ambasadorami 22 krajów muzułmańskich akredytowanych przy Watykanie, przedstawicielem Ligi Arabskiej oraz reprezentantami muzułmanów we Włoszech (25 września). Benedykt XVI zapewnił o swoim szacunku dla islamu. Podkreślił, że od początku pontyfikatu stara się umacniać pomosty przyjaźni z muzułmanami. Za Janem Pawłem II powtórzył, że w dialogu istotną rolę odgrywa także wolność religii, która sprzyja pokojowi i porozumieniu między narodami. Na zakończenie Benedykt XVI złożył gościom życzenia z okazji rozpoczętego Ramadanu. Osobiście uściskał dłoń i chwilę rozmawiał z każdym z zaproszonych. Spotkanie transmitowały Telewizja Watykańska i niektóre kanały arabskie.
O sługach miłości oddających życie za Chrystusa mówił Benedykt XVI podczas modlitwy "Anioł Pański" w Castel Gandolfo (24 września). Papież wspomniał zastrzeloną przed kilkoma dniami w Mogadiszu włoską zakonnicę, s. Leonellę Sgorbati (zob. "Przegląd Zagraniczny" na str. 6). "Siostra, która od wielu lat służyła ubogim i maluczkim w Somalii, zmarła wypowiadając słowo »przebaczam«: oto najbardziej autentyczne chrześcijańskie świadectwo, pokojowy znak, któremu sprzeciwiać się będą, który pokazuje zwycięstwo miłości nad nienawiścią i złem" - powiedział Benedykt XVI. Media utrzymywały, że zakonnicę zamordowali muzułmanie w odwecie za papieskie przemówienie w Ratyzbonie.
O postaci św. Tomasza Apostoła mówił Papież podczas środowej audiencji w Watykanie (27 września). Prezentując sylwetkę Apostoła zwanego Didymos (Bliźniak), Benedykt XVI podkreślił, że św. Tomasz dokonał "najwspanialszego wyznania wiary w Nowym Testamencie", gdy zwrócił się do Chrystusa: "Pan mój i Bóg mój".
Stolica Apostolska ekskomunikowała abp. Emmanuela Milingo. Sankcja obejmuje również czterech żonatych mężczyzn, którym hierarcha udzielił - bez zgody Papieża - święceń kapłańskich (24 września). W komunikacie watykańskiego Biura Prasowego czytamy, że sakra jest nieważna. Arcybiskup i wyświęceni popadli w ekskomunikę latae sententiae przewidzianą przez kanon 1382. Kodeksu Prawa Kanonicznego, a przedstawiciele Kościoła "na próżno próbowali skontaktować się z arcybiskupem, aby nakłonić go do odstąpienia od działań budzących zgorszenie".
W 1969 r. Milingo został arcybiskupem Lusaki. Kontrowersje budziły jego graniczące z magią praktyki uzdrowicielskie. Z tego powodu w sierpniu 1983 r. odwołano go do Watykanu, gdzie przez wiele lat był delegatem specjalnym w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Zajmował się również egzorcyzmami we włoskich diecezjach. Pod koniec lat 90. arcybiskup nawiązał kontakt z sektą Moona. W maju 2001 r., w wieku 71 lat, ożenił się w sekcie z akupunkturzystką Marią Sung. Zagrożony ekskomuniką spotkał się z Janem Pawłem II i wyraził skruchę. Po rocznych rekolekcjach w Argentynie zamieszkał we Włoszech, w opactwie cystersów Casamari. Niespodziewanie w lipcu tego roku pojechał do Waszyngtonu, gdzie ogłosił powstanie stowarzyszenia na rzecz zniesienia celibatu. Oświadczył przy tym, że zamierza zbliżyć Watykan z Kościołem Zjednoczeniowym Moona. W sierpniu powrócił do Marii Sung.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Kolejne ataki na chrześcijańskie świątynie w Iraku. W Bagdadzie wybuchły dwie bomby przed asyryjską świątynią nestoriańską - zginęła jedna osoba, wiele odniosło rany (24 września). Agencja AsiaNews uważa, że był to atak islamskich fundamentalistów. Tego samego dnia grupa mężczyzn ostrzelała kościół Ducha Świętego w Mosulu. Nikt nie ucierpiał, bo świątynia była pusta. Po dwóch dniach nieznani sprawcy wystrzelili w kierunku kościoła rakietę. Pocisk wybuchł na zewnątrz, nikt nie został ranny.
  • Przedstawiciele islamu winni zdecydowanie przeciwstawić się aktom przemocy uzasadnianym religijne - stwierdził Episkopat Niemiec w oświadczeniu "O właściwy dialog między chrześcijaństwem a islamem". Hierarchowie wyrazili nadzieję, że wolność wyznania będzie realizowana w pełnym wymiarze również w krajach rządzonych przez muzułmanów, a ich postulat poprą organizacje islamskie w Niemczech. Biskupi podkreślili, że nie dadzą się zastraszyć tym muzułmanom, którzy - wysuwając oskarżenia, żądania i groźby - usiłują podsycać napięcia między religiami.
  • Katolicy i prawosławni powinni zawrzeć sojusz w celu obrony tradycyjnego chrześcijaństwa - oświadczył prawosławny biskup Hilarion z Wiednia, reprezentujący na Zachodzie Patriarchat Moskiewski. Hierarcha ocenił, że linia podziału wśród chrześcijan przebiega nie między różnymi wyznaniami, ale między tradycjonalistami i liberałami. Sytuacja dojrzała do zespolenia sił tych Kościołów, które uważają się - jak powiedział - za Kościoły Tradycji. Chodzi o katolików, prawosławnych i wiernych Kościołów przedchalcedońskich (ormiańskiego, koptyjskiego, etiopskiego i syryjskiego). Bp Hilarion wezwał do zawarcia paktu dla obrony tradycyjnego chrześcijaństwa przed wyzwaniami współczesnego "wojującego liberalizmu lub ateizmu. Liberalne, rozluźnione chrześcijaństwo wspólnot protestanckich Europy Płn. nie ostoi się pod naciskiem sekularyzacji".

...I W POLSCE

Ks. Henryk Jankowski ujawnił pseudonimy i nazwiska świeckich oraz duchownych, którzy mieli donosić na niego SB (26 września). Sprawę opisujemy i komentujemy obok. Abp Tadeusz Gocłowski określił działania prałata jako "wysoce niechrześcijańskie". Metropolita gdański stwierdził: "Ks. Jankowski doskonale wie, co to znaczy utracić dobrą opinię, być pod jakimś zarzutem, a więc sam powinien wiedzieć, że nie wolno szastać takimi informacjami bez stuprocentowej pewności". Abp Gocłowski rozważa możliwość powołania przy Sądzie Metropolitarnym komisji, która zajęłaby się problemem współpracy księży z komunistyczną bezpieką. Na czele gremium stanąłby biskup pomocniczy Ryszard Kasyna, a jednym z pierwszych zadań byłoby sprawdzenie wiarygodności informacji ks. Jankowskiego.
Jeden z księży pracujących w Rzymie przy procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II był tajnym współpracownikiem SB - poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (29 września). Kapłan miał być zwerbowany jeszcze w Krakowie na podstawie kompromitujących materiałów obyczajowych, a po wyjeździe do Rzymu - być może przejęty przez polski wywiad. Kard. Stanisław Dziwisz skomentował: "Naprawdę przyjmuję z przykrością tę wiadomość, bo nie wiedziałem, nie wiem i nawet nie chcę przypuszczać, żeby to było prawdą".
Bydgoski oddział IPN zamierza postawić byłemu esbekowi zarzut sfałszowania teczki o. Władysława Wołoszyna - poinformowała "Gazeta Wyborcza" (27 września). W latach 80. ppor. Marek Kuczkowski wzywał o. Wołoszyna na przesłuchania. Na ich podstawie spreparował jezuicie teczkę tajnego współpracownika o pseudonimie "Myśliciel". O sprawie szeroko pisaliśmy w "Tygodniku" (nr 28/06 i 29/06).
Kard. Józef Glemp powołał "Komisję ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej". W skład wchodzą trzy osoby: ks. Stanisław Kur (profesor biblistyki), ks. Andrzej Gałka (historyk Kościoła) oraz dr Tadeusz Krawczak (historyk). Ks. Gałka wyjaśnił, że komisja ma badać archiwa IPN w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy pojawią się publiczne oskarżenie, że duchowny archidiecezji współpracował z bezpieką.
Kard. Dziwisz poświęcił w podkrakowskich Radwanowicach kamień węgielny pod warsztaty terapii zajęciowej Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" (29 września). Ośrodek św. Franciszka z Asyżu będzie służył podopiecznym Fundacji "Mimo Wszystko", Fundacji św. Brata Alberta oraz uczniom intergracyjnej szkoły podstawowej w Radwanowicach.
Archidiecezja krakowska wykupiła połowę domu przy ul. Tynieckiej 10, w którym podczas okupacji mieszkał Karol Wojtyła. Właścicielka reszty budynku zmarła, a spadkobierca przebywa w USA. "To osoba na razie niezidentyfikowana, próbujemy szukać jej, aby wykupić drugą część domu" - poinformował archidiecezjalny ekonom, ks. Jan Kabziński. Za rok w mieszkaniu Karola Wojtyły w suterenie powstanie izba pamięci.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2006