Kronika religijna (23-28 X)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Chrzest może prowadzić do męczeństwa - powiedział Benedykt XVI podczas rozważania poprzedzającego "Anioł Pański" (28 października). Ten sakrament "zobowiązuje bowiem chrześcijan do odważnego udziału w szerzeniu Królestwa Bożego aż po ofiarę z własnego życia". Nawiązując do beatyfikacji 498 męczenników hiszpańskich (patrz obok), Papież stwierdził, że "wpisanie w poczet błogosławionych tak wielkiej ich liczby dowodzi, że najwyższe świadectwo krwi nie jest wyjątkiem zastrzeżonym dla jednostek, ale realistyczną możliwością dla całego ludu chrześcijańskiego". Zwracając się do Polaków Benedykt XVI pozdrowił uczestników sobotniej beatyfikacji Matki Celiny Borzęckiej (patrz obok).
  • "Prawdziwym świadkiem wiary" nazwał Papież podczas środowej audiencji ogólnej św. Ambrożego, biskupa Mediolanu z IV wieku. 24 października Benedykt XVI w katechezie zwrócił uwagę, że ten święty, którego hasłem życia były słowa "Chrystus jest dla nas wszystkim", łączył nauczanie o Bogu ze świadectwem własnego życia. "To głównie dzięki niemu nawrócił się św. Augustyn" - przypomniał Papież. Przemawiając po polsku, Benedykt XVI pozdrowił siostry elżbietanki, przybyłe do Rzymu w pielgrzymce dziękczynnej za beatyfikację Matki Marii Luizy Merkert.
  • W katedrze w Linzu odbyła się beatyfikacja Austriaka Franza Jägerstättera, który zginął za odmowę służby w armii hitlerowskiej. O nowym błogosławionym pisze na str. 7 Wojciech Pięciak.
  • Liczący 400 tys. osób ruch Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o włączenie do Kościoła katolickiego. Ruch powstał jako reakcja na decyzję Kościoła anglikańskiego o udzielaniu święceń kobietom, uznaną za sprzeczną zarówno z Pismem Świętym, jak i Tradycją. Kościół katolicki przypadki konwersji osób indywidualnych traktuje jako sprawy sumienia. Natomiast przejście całych grup osób i duchownych, którzy pragną być kapłanami w Kościele katolickim, leży w kompetencji Kongregacji Nauki Wiary.
  • Zbiór dokumentów z procesu templariuszy (1312 r.) ukazał się z inicjatywy Tajnego Archiwum Watykańskiego. Chodzi o dochodzenia przeprowadzone na życzenie Klemensa V w sprawie rzekomej herezji zakonników (zob. "TP" 41/2007). Według wydawców papież został zmuszony do potępienia i kasaty zakonu przez króla Francji Filipa Pięknego. Publikacja zawiera m.in. pergamin z Chinon: dekret, w którym ten sam papież sześć lat później oczyścił zakon z zarzutów. Trzystustronicowy tom wydano zaledwie w 800 egzemplarzach, każdy kosztuje 5900 euro.
  • "Ojciec Pio. Cuda i polityka we Włoszech XX wieku" - to tytuł książki historyka Sergia Luzzatto, poświęconej stosunkowi siedmiu papieży do św. Ojca Pio. Autor przypomina, że do włoskiego zakonnika sceptycznie odnosił się Benedykt XV, który zainspirował dochodzenie Świętego Oficjum w jego sprawie. Bardziej jeszcze nieufny w stosunku do niego był Pius XI, który omalże nie odsunął go od kapłaństwa, Pius XII natomiast odnosił się do stygmatyka bardzo życzliwie. Jan XXIII doprowadził do poważnego ograniczenia jego "kultu". Z kolei Paweł VI, jeszcze jako substytut w Sekretariacie Stanu, umożliwił Ojcu Pio budowę szpitala w San Giovanni Rotondo, a po wyborze na papieża zagwarantował mu pełną swobodę działania. Jan Paweł I, kiedy był jeszcze biskupem włoskiej diecezji Vittorio Veneto, odradzał wiernym pielgrzymki do Ojca Pio. Natomiast Jan Paweł II beatyfikował go i kanonizował.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • 1 listopada przestanie działać jedyna w Palestynie chrześcijańska telewizja Al-Mahed - zapowiedział Samir Qumsieh, jej założyciel i właściciel. Stacja nie jest w stanie udźwignąć zadłużenia sięgającego 800 tys. dolarów. Al-Mahed powstała w 1996 r. Jako jedyna w świecie arabskim transmitowała Msze i nabożeństwa, nadawała przez cały tydzień programy chrześcijańskie, wiadomości i audycje służące zrozumieniu między religiami. W piątki transmitowała modły muzułmańskie.
  • Biskupi Francji nie godzą się na niektóre praktyki ruchów charyzmatycznych - powiedział bp Joseph Boishu, odpowiedzialny w Episkopacie tego kraju za kontakty z Odnową w Duchu Świętym. Kościół - stwierdził - wyraża uznanie dla dzieła nowych wspólnot, nie może jednak godzić się na mieszanie życia duchowego z elementami psychologii.
  • Synod Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego sprzeciwił się dzikiej lustracji hierarchów. Lustracją powinna się zająć specjalna komisja kościelna - stwierdzono podczas obrad, którym po raz pierwszy przewodniczył nowy patriarcha Daniel. Synod zdecydowanie skrytykował Państwową Komisję do Badań Archiwów Securitate - komunistycznej bezpieki, sprzeciwiając się upublicznianiu danych o współpracy duchownych. Konieczne jest - powiedział rzecznik synodu - ustalenie niuansów w tej delikatnej materii.
  • Zmarł ksiądz święcący zwierzęta. 23 października w Rzymie zmarł w wieku 80 lat ks. Mario Canciani, proboszcz kościoła San Giovanni dei Fiorentini w pobliżu Watykanu. Od 1987 r. każdego 4 października ks. Canciani święcił w kościele zwierzęta. Miały one też zawsze wstęp na odprawiane przez niego Mszę. Włoski kapłan, który był także biblistą, uważał, że zwierzęta idą do raju, a oficjalna teologia, która nie uznaje teorii o posiadaniu przez nich duszy, kiedyś zmieni zdanie.

...I W POLSCE

  • Pożegnanie bp. Ignacego Jeża w Koszalinie (22 października). Kilkanaście tysięcy wiernych, biskupi oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych żegnali w koszalińskiej katedrze zmarłego 16 października bp. Ignacego Jeża. W homilii ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak zwrócił uwagę, że "dziś czasem źle patrzymy na życie, za dużo widzimy chwastów, a biskup Jeż ciągle widział kłosy, bo rolą głoszących Ewangelię jest widzieć kłosy nawet w chwaście". Dzień później bp Jeż został pochowany w krypcie bazyliki konkatedralnej.
  • Nie służcie ślepo państwu i fałszywym ideologiom - wezwał policjantów metropolita poznański abp Stanisław Gądecki (22 października). "Podstawowym obowiązkiem społeczności państwowej jest uznawać i respektować prawa każdego człowieka i to bez względu (...) na sytuację społeczno-polityczną. Obowiązkiem policji jest czuwać, by prawa te nie były łamane" - powiedział w homilii w czasie Mszy z okazji poświęcenia sztandaru Związku Zawodowego Policjantów. "Wszystkie instytucje, a więc również policja, są powołane do tego, aby występowały przeciwko zniewoleniu człowieka" - podkreślił, ostrzegając przed ideologiami, które "opierają się na nienawiści i na niesprawiedliwości" i przeciwstawiają sobie ludzi, "głosząc dyktat żądzy, pieniądza, władzy i zemsty".
  • Zwierzchnik polskiego prawosławia abp Sawa prosi o uznanie świąt prawosławnych przez państwo (23 października). Sprawa ta stanie się jednym z pierwszych tematów, jakie omówi powołany 26 września wspólny zespół rządu RP i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. "Ustawowo mamy co prawda zagwarantowane dziewięć dni świątecznych w roku, jednak dla wiernych nie są to dni w pełni wolne od pracy" - wyjaśnia abp Sawa. Czas ten trzeba bowiem odpracować w innym terminie. W Polsce prawosławie wyznaje 509 tys. osób, dla których czynnych jest 350 parafii.
  • Abp Henryk Muszyński otrzymał nagrodę "Pontifici" - Budowniczemu Mostów za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich (24 października). Nagrodę wręczył prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Piotr Cywiński.
  • Liczenie wiernych w polskich parafiach odbyło się w niedzielę 28 października. Stojący przed kościołami ministranci liczyli wiernych przychodzących na Mszę i przystępujących do Komunii (w 2006 r. wskaźniki te wyniosły 45,8 proc. i 16,3 proc.). Wyniki badań posłużą Instytutowi Statystyki Kościoła Katolickiego do aktualizacji obrazu polskiej religijności. Liczenie "dominicantes" i "communicantes" Kościół w Polsce prowadzi od 28 lat.
  • Płaszcz św. Szymona z Lipnicy można oglądać w krakowskim kościele bernardynów. Tkanina, od śmierci świętego w 1482 r. przechowywana w drewnianej skrzyneczce w skarbcu klasztornym, przeszła gruntowną konserwację. "Kroniki klasztorne opisują, że po śmierci Szymona bracia chodzili z tym płaszczem do wielu chorych, a także do kobiet w połogu. W ciągu pięciu lat od śmierci Szymona ponad trzysta cudów i uzdrowień działo się za przyczyną tego płaszcza, modlitwy i wiary tych osób" - opowiada przeor klasztoru o. Fidelis Maciołek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2007