Kronika religijna (18-24 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Pavle, zainaugurował w Belgradzie IX posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołami Rzymskokatolickim i Prawosławnym (18 września). Obradom współprzewodniczą kard. Walter Kasper oraz metropolita Ioannis z Pergamonu. Tematy wznowionego po sześciu latach dialogu to teologia komunii z Bogiem i ludźmi, związek między kolegialnością i władzą oraz posługa Biskupa Rzymu. Obok przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stronę katolicką reprezentują m.in. kardynałowie William Keeler, Christoph Schönborn i Jean-Louis Tauran oraz abp Alfons Nossol z Opola.
  • "Postęp osiągniemy dzięki cierpliwości i przyjaźni" - stwierdził kard. Kasper w rozmowie z Radiem Watykańskim. Dodał, że na obradach panuje spokojna atmosfera. Na pytanie, czy dyskutowano o problemie uniatyzmu, kardynał odpowiedział, że na początku przypomniano ustalenia ze spotkania w libańskim Balamand sprzed trzynastu lat: Kościoły unickie mają prawo istnieć, ale "metoda uniatyzmu nie jest metodą na dziś i na przyszłość". Na koniec posiedzenia w Belgradzie powstanie komunikat, a nie obowiązujący dokument: "Lepiej iść naprzód powoli, w dobrej atmosferze i na koniec mieć dobry tekst. Będzie mieć większą wartość niż szybko napisany dokument" - wyjaśnił hierarcha. Poinformował również, że następne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku.
  • Benedykt XVI poparł wykorzystanie somatycznych komórek macierzystych w celach terapeutycznych. "Gdy nauka służy złagodzeniu cierpienia i gdy na tej drodze odkrywa nowe możliwości, jest ona w podwójny sposób bogata w człowieczeństwo: ze względu na wysiłek geniuszu włożonego w badania i ze względu na dobrodziejstwa, spodziewane przez tych wszystkich, których dotyka choroba" - powiedział Papież do uczestników kongresu "Komórki macierzyste: jaka przyszłość dla terapii?", który zorganizowała Papieska Akademia Życia. Benedykt XVI zaprzeczył "częstym i niesprawiedliwym zarzutom o braku wrażliwości Kościoła"; zaznaczył, że Kościół sprzeciwia się tylko tym badaniom, które zakładają programową likwidację żyjących już, chociaż jeszcze nienarodzonych istot ludzkich (chodzi o badania nad komórkami macierzystymi uzyskanymi nie z dorosłych osobników, lecz z embrionów).
  • Sprawowanie władzy pasterskiej stanowi dla każdego biskupa autentyczny akt miłości do Boga i bliźniego - przypomniał Papież nowo mianowanym biskupom podczas spotkania w Castel Gandolfo (wśród nich był ordynariusz zamojsko-lubaczowski, bp Wacław Depo). "Na mocy sprawowanej przez siebie władzy biskup powołany jest do oceny i utrzymywania w karności życia powierzonego jego opiece pasterskiej Ludu Bożego poprzez prawa, wskazówki i rady. To prawo biskupa jest niezwykle ważne, aby wspólnota diecezjalna była wewnętrznie zjednoczona i postępowała w głębokiej komunii wiary, miłości i dyscypliny z Biskupem Rzymu i całym Kościołem" - powiedział Benedykt XVI. Dodał, że "pogoda w relacjach, finezja w manierach i prostota życia to przymioty, które bez wątpienia wzbogacają ludzką osobowość biskupa".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W Indonezji wykonano wyrok śmierci na trzech katolikach oskarżonych o udział w masakrze 200 muzułmanów na wyspie Sulawesi w 2000 r.  Przed egzekucją, w nocy z 21 na 22 września, odrzucono ich ostatnią prośbę o spowiedź. Władze nie wydały rodzinom ciał z obawy przed zamieszkami, które zresztą i tak wybuchły w kilku regionach Indonezji. Kilka razy odkładano egzekucję po interwencjach przywódców religijnych i organizacji praw człowieka, również islamskich, które wykazywały, że proces odbył się w warunkach urągających normom prawnym, pod naciskiem demonstrujących przed sądem fundamentalistów islamskich.
  • W Pakistanie uwięziono młodego chrześcijanina za domniemane znieważenie Koranu (11 września). Szahidowi Masihowi grozi dożywocie. Siedemnastolatka, razem z muzułmańskim przyjacielem, aresztowano w Faisalabadzie za rzekome podarcie kartek komentarza do sur Koranu. Incydent miał wydarzyć się w szpitalu. Matka Masiha twierdzi, że syn padł ofiarą pomówienia. Przewodniczący organizacji humanitarnej Development Net uważa, że oskarżenia są bezpodstawne; chodzi o zwykłą kradzież leków przez narkomanów.
  • Chińskie władze uwolniły bp. Josepha Wu Qinjinga z diecezji Zhouzhi. Rok temu hierarcha przyjął sakrę biskupią za aprobatą Watykanu. Przed kilkunastoma dniami został uwięziony, bo publicznie wyrażał lojalność wobec Papieża i odmawiał współpracy z lokalnymi władzami. Po wyjściu na wolność poinformował, że musiał podpisać oświadczenie, iż jego konsekracja biskupia była nielegalna. Musiał również przyrzec, że nie będzie nosił biskupich szat i mitry podczas liturgii i nie będzie podawał się za biskupa.
  • "Na świecie przelewa się zbyt wiele krwi" - powiedział kard. Crescenzio Sepe podczas nabożeństwa w katedrze w Neapolu ku czci św. Januarego, patrona miasta. Metropolita pokazał wiernym ampułkę z krwią męczennika z IV w., która - jak zwykle w dniu 19 września - uległa skropleniu. Nauka nie potrafi wyjaśnić tego zjawiska. Kardynał zapowiedział międzyreligijne spotkanie kultury i pokoju między narodami, które ma odbyć się w Neapolu w przyszłym roku.
  • "Wobec kryzysu moralnego ostatnich dni nie możemy pozostać w milczeniu"- oświadczyła Rada Stała Episkopatu Węgier w związku z kryzysem politycznym nad Dunajem. "Podstawą istnienia każdego kraju są prawda i sprawiedliwość. Nie można budować zdrowego społeczeństwa na kłamstwie" - podkreślili hierarchowie, równocześnie potępiając "łamiący prawo wandalizm" i przypominając o "poszanowaniu podstawowych praw demokracji, jakimi są wolność słowa i zgromadzeń".

...I W POLSCE

  • Kard. Stanisław Dziwisz skrytykował polską klasę polityczną (23 września). W homilii podczas Mszy na rynku w Piotrkowie Trybunalskim podkreślił: "Naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach. Chciałby z szacunkiem patrzeć na parlament i parlamentarzystów, na polityków i sprawujących władzę. Zostaliście wybrani przez naród, który was rozliczy z tego, czy spełniliście jego oczekiwania, czy - przeciwnie - zawiedliście. Nie dopuśćcie do tego, żeby naród musiał was odrzucić".
  • Wokół papieskiego przemówienia w Ratyzbonie: o wzajemne poszanowanie i rozwagę zaapelowała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. "Nie dajmy zwieść się tym, którzy wzywają do wzajemnej nieufności i wrogości, nienawiści, dążą do konfrontacji" - czytamy w wydanym 20 września oświadczeniu, które podpisali współprzewodniczący Zdzisław Bielecki i Selim Chazbijewicz. Strona muzułmańska wezwała współwyznawców, aby uważnie przeczytali wykład Benedykta XVI i nie dali się zwieść prowokacjom tych, którzy w imieniu islamu działają przeciw niemu.
  • Kaznodziejstwo w Polsce jest słabe i skażone partyjnością - ocenił przewodniczący Sekcji Homiletów Polskich. Ks. Wiesław Przyczyna z PAT rozmawiał z dziennikarzami podczas sympozjum w Poznaniu. "Głoszący kazania nie uwzględniają aktualnych problemów, którymi ludzie żyją. Grzeszą słabą znajomością Pisma Świętego i nie potrafią zastosować słowa Bożego do konkretnych sytuacji, co sprawia, że nie mówią do tych, którzy stoją pod amboną, ale mówią we wszechświat" - stwierdził ks. Przyczyna. Zaznaczył, że choć "Kościół nie powinien się dystansować od mówienia o sprawach społecznych, a nawet politycznych, to ma prawo oceniać je wyłącznie z punktu widzenia moralności". Zacytował również zasłyszane wezwania księży do modlitw za "ukochany nasz rząd" i "ukochany nasz PiS".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2006