Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • W Rzymie odbyły się uroczystości 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
  • “Szopka stanowi bliskie i jakże wymowne przedstawienie Bożego Narodzenia" - powiedział Jan Paweł II w rozważaniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". “To element naszej kultury i sztuki, ale przede wszystkim znak wiary w Boga, który w Betlejem przyszedł zamieszkać wśród nas". W trzecią niedzielę Adwentu Papież poświęcił przyniesione przez dzieci figurki Dzieciątka Jezus, Polakom życzył wesołych świąt, a pielgrzymom z Zakopanego podziękował za choinkę.
  • Papież spotkał się z kard. Lubomyrem Huzarem (7 grudnia). Według źródeł watykańskich arcybiskup większy Lwowa poinformował Jana Pawła II o sytuacji na Ukrainie (nie podano szczegółów spotkania). Sam zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, popierający Wiktora Juszczenkę, stwierdził w jednym z wywiadów, że ostatnie wydarzenia w jego kraju są “konfliktem między niemoralnym systemem panowania politycznego a demokratyczną perspektywą moralizacji ustroju".
  • Papież opowiedział się za rychłym przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej (11 grudnia). W przemówieniu do nowego ambasadora tego kraju, Emilio Marina, składającego w Watykanie listy uwierzytelniające, wyraził przekonanie, że “Chorwaci budować będą swoją przyszłość, czerpiąc z nieprzemijającego dziedzictwa religijnego i mocni swoją duchową tożsamością, będą mogli wnieść własny wkład do społeczności narodów europejskich". Papież wyraził zaniepokojenie, że “opóźnienie wejścia Chorwacji do UE mogłoby zaszkodzić procesowi wprowadzania demokratycznych reform nie tylko w tym kraju, ale również w innych krajach kontynentu, które z gorącą nadzieją zmierzają do integracji europejskiej".
  • Od dwudziestu lat Joaquín Navarro-Valls jest rzecznikiem prasowym Stolicy Apostolskiej. Rzymski dziennik “La Repubblica" przeprowadził z Hiszpanem rocznicowy wywiad. Związany z Opus Dei Navarro-Valls (z zawodu lekarz) ujawnił, że “z Papieżem widzi się, kiedy zaistnieje potrzeba". Rozmawiają po włosku: “Zazwyczaj idę na obiad albo na kolację, której towarzyszy wspaniała rozmowa, ponieważ Ojciec Święty ma ogromne poczucie humoru, skłonność do żartu i optymizm, który można by nazwać realistycznym. Dlatego nie ukrywa choroby, zaś ów realizm pozwala mu zachować optymizm: widzi zło, ale jest pewien, że zło nie zwycięży".

Kościół w świecie...

  • W irackim mieście Mosul terroryści wysadzili w powietrze dwie świątynie: katolicko-ormiańską i katolicko-chaldejską. Nikt nie zginął, ale budynki zostały zniszczone. Sunnicka Rada Ulemów uznała ataki za akty przemocy wobec niewinnych obywateli Iraku. Zamachy potępili także m.in. Jan Paweł II, Garegin II (katolikos wszystkich Ormian) oraz Emmanuel Delly (chaldejski patriarcha Bagdadu).
  • Podczas spotkania na Jawie przywódcy Kościołów chrześcijańskich, islamu, buddyzmu, hinduizmu, konfucjanizmu, sikhizmu, taoizmu i zoroastryzmu oświadczyli, że terroryzm nie ma źródeł w religii. Na czele przedstawicieli Kościoła katolickiego stali kardynałowie George Pell z Sydney i Julius Darmaatmadja z Dżakarty. Na spotkaniu, zorganizowanym przez rządy Australii i Indonezji, oświadczano także, że terroryzm sprzeciwia się etycznym zasadom każdego wyznania. Podstawą terroryzmu jest strukturalna niesprawiedliwość, dyskryminacja i różnice ekonomiczne między bogatymi i ubogimi. Przedstawiciele islamu podkreślili, że na świecie zapanuje pokój, gdy muzułmańska demokracja osiągnie przewagę nad muzułmańskim radykalizmem, przy czym “islam nie jest przeciwny demokracji, o czym świadczy Koran".
  • Kard. Karl Lehmann zarzucił islamowi brak tolerancji w odniesieniu do innych religii. “W Rzymie - powiedział przewodniczący Episkopatu Niemiec w rozmowie z dziennikiem “Die Welt" - można było wybudować gigantyczny meczet, ale w takim kraju, jak Arabia Saudyjska, problemem jest nawet odprawienie chrześcijańskiego nabożeństwa". Hierarcha zauważył, że prawdziwy dialog zakłada równość stron, tymczasem w relacjach z islamem nie ma wzajemności.
  • Sąd Najwyższy Kanady (niewiążąco) zdecydował, że władze federalne mogą dokonać redefinicji małżeństwa tak, aby otworzyć do niego drogę dla par homoseksualnych. Tamtejsi biskupi stwierdzili, że spodziewali się podobnego rozstrzygnięcia: “Życzylibyśmy sobie, by tradycyjna definicja małżeństwa była obowiązującym prawem konstytucyjnym, ale polityczne wiatry nie wieją w tym kierunku. Z zadowoleniem przyjmujemy jednak, że - zgodnie z decyzją sądu - władze państwowe nie mogą zmuszać instytucji religijnych do przeprowadzania małżeństw osób tej samej płci czy do udostępniania miejsc kultu dla celebracji takich małżeństw".

... i w Polsce

  • Jezuicki miesięcznik “Przegląd Powszechny" świętował 120-lecie. W grudniu ukazał się także 1000. numer pisma, założonego przez ks. Mariana Morawskiego, obecnie kierowanego przez o. Wacława Oszajcę. To drugi najstarszy periodyk religijny na polskim rynku (starszy jest “Posłaniec Serca Jezusowego", wydawany zresztą także przez jezuitów). W 1884 r. w artykule wstępnym o. Morawski pisał m.in.: “Charakter naszego pisma ma być ile możności tetyczny i wykładowy, a nie polemiczny; osobistej zwłaszcza polemiki bezwarunkowo unikać chcemy. Niemniej jednak wystrzegać się chcemy przeciwnego błędu t. j. chwalenia wszystkiego i wszystkich i kłaniania się wszelkiej renomie. A gdy spotkamy po drodze błędy, zwłaszcza przeciw zasadom wiary, zdrowej filozofii i nauki społecznej, wytkniemy je po prostu i nazwiemy po imieniu". W ramach jubileuszu miesięcznik zorganizował sesję “Kościół w mediach, media w Kościele" - dyskutowano, jak media w Polsce prezentują stanowisko Kościoła - z udziałem wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, księży oraz dziennikarzy (“TP" reprezentował Marek Zając). Redaktor naczelny “Przeglądu" poinformował, że wkrótce pismo otrzyma nową szatę graficzną.
  • Zakaz wypowiadania przez księży poglądów politycznych na kazaniach, obowiązkowa katechizacja przedmałżeńska dla siedemnastolatków i brak cenników za udzielane w parafiach posługi - m.in. takie wytyczne opracował zakończony po czterech latach Pierwszy Synod Diecezji Sosnowieckiej. Synod postuluje skromne stroje pierwszokomunijne (najwłaściwsze są alby). Zakazuje fotografowania i filmowania ceremonii ślubnych osobom, które nie przeszły szkolenia organizowanego przez kurię. Zachęca też księży do głoszenia krótkich homilii w czasie Mszy, w których uczestniczy wielu wiernych.
  • Teraz dokumentami zajmie się komisja redakcyjna, która ujednolici nazewnictwo i numerację poszczególnych praw. Następnie projekty ma podpisać bp Adam Śmigielski; przepisy zaczną obowiązywać od czerwca przyszłego roku. Na stronie: www.kuria.sosnowiec.pl można przeczytać robocze wersje dokumentów.
  • Abp Damian Zimoń wziął udział w spotkaniu opłatkowym w Gorzycach, największym w Polsce ośrodku leczenia odwykowego (12 grudnia). “Taka szczerość, zaufanie do wartości religijnych! Trzeba by tego życzyć ludziom zdrowym" - stwierdził metropolita katowicki.
  • Kościół jest bogaty, bezkarny, bezczelny, bezideowy i bezduszny - oświadczyła Joanna Senyszyn z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To ugrupowanie wspólnie z Unią Pracy zorganizowało w Senacie konferencję “Czy biedne państwo powinno płacić bogatemu Kościołowi", poświęconą projektowi likwidacji Funduszu Kościelnego. “Polska jest walczącym państwem wyznaniowym, bo płaci składki zdrowotne za misjonarzy" - stwierdził Ryszard Jarzembowski, wicemarszałek Senatu. Ostrze krytyki sięgnęło również samego Sojuszu, któremu uczestniczka spotkania zarzuciła “obrzydliwy układ z klerem".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2004