Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas konsystorza na Placu św. Piotra Jan Paweł II kreował 31 nowych kardynałów - w tym jednego “in pectore", czyli bez ujawnienia nazwiska (zob. relacja ks. Adama Bonieckiego na str. 23).
  • W przemówieniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II podziękował za życzenia i modlitwy z okazji 25-lecia pontyfikatu. “Żywe są jeszcze w moim sercu intensywne emocje, jakich doznałem w tych dniach, podczas których tyle osób skupiło się wokół mnie z okazji 25. rocznicy pontyfikatu. Ponawiam moje podziękowanie przede wszystkim Bogu, bogatemu w miłosierdzie, za te 25 lat posługi na służbie Kościołowi" - powiedział. Wśród tych, którym dziękował szczególnie, znaleźli się chorzy i nie-katolicy. Przed Bazylikę św. Piotra przybyło kilka tysięcy wiernych.
  • “Jak wszyscy święci, św. Józef z Kupertynu nie wychodzi z mody!" - powiedział Jan Paweł II do uczestników pielgrzymki z okazji 400-lecia urodzin włoskiego franciszkanina, patrona studentów. Pielgrzymi zgromadzeni w sobotę w Auli Pawła VI zgotowali Papieżowi kilkuminutową owację. Dzień wcześniej odwołano udział Jana Pawła II w Mszy inaugurującej rok akademicki w rzymskich uczelniach (przyczyną było wyczerpanie Papieża ośmiodniowymi obchodami 25-lecia pontyfikatu). Podczas sobotniej audiencji Jan Paweł II mocnym głosem odczytał pierwszy i ostatni akapit przemówienia, był w dobrej formie i pogodnym nastroju.
  • 58 kardynałów, którzy po osiągnięciu 80. roku życia stracili prawo wyboru papieża, poprosiło Jana Pawła II o przywrócenie im możliwości udziału w konklawe - informuje dziennik “La Repubblica". Zasadę, że purpuraci po osiemdziesiątce nie wybierają papieża, wprowadził w 1970 r. Paweł VI. “Bez prawa głosowania jesteśmy pół-kardynałami" - powiedział dziennikowi jeden z sygnatariuszy listu do Jana Pawła II. Inny stwierdził, że “zasada jest niezrozumiała. Kardynał przede wszystkim jest po to, by wybrać papieża, a potem mu towarzyszyć". “Czujemy się trochę okradzeni" - wyznał włoski kardynał Giovanni Cheli (85 lat), który jednak nie podpisał się pod listem.
  • Pomoc ekonomiczna nie powinna uzależniać Iraku od Zachodu ani upokarzać jego mieszkańców - oświadczyła Stolica Apostolska podczas madryckiej konferencji państw zaangażowanych w odbudowę kraju nad Zatoką. Obecny na konferencji abp Paul Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady “Cor Unum", zapowiedział intensyfikację kościelnej pomocy dla Iraku (dotychczas katolickie organizacje przekazały tam wsparcie o wartości 10 mln dolarów).

Kościół w świecie...

  • Biskupi Sudanu z radością, ale ostrożnie przyjęli porozumienie islamskich władz z chrześcijańskimi i animistycznymi rebeliantami, którzy dążyli do utworzenia z południowej części kraju oddzielnego państwa. Odbywające się w Kenii negocjacje, w których uczestniczył Colin Powell, amerykański sekretarz stanu, mają doprowadzić do zakończenia wojny i utworzenia rządu przejściowego, z udziałem przedstawicieli także innych niż muzułmańska religii. W Sudanie od ponad 20 lat islamskie władze z Północy dokonywały - przy milczeniu opinii światowej - systematycznego ludobójstwa na chrześcijanach i animistach z Południa. Wojna i głód pochłonęły blisko 2,5 mln ofiar. Niedawno jeden z biskupów sudańskich zbrodnie te nazwał “Holokaustem z powodu religii".
  • Dobiegł końca spór między Kongregacją Kultu Bożego a biskupami świata anglojęzycznego wokół Międzynarodowej Komisji Języka Angielskiego w Liturgii (ICEL), zajmującej się - z ramienia 25 Episkopatów - tłumaczeniem tekstów liturgicznych z łaciny. Kongregacja od lat kwestionowała przekłady dokonywane przez ICEL, choć akceptowały je Konferencje Biskupów. Zarzucała też Komisji zbyt dużą autonomię i od Watykanu, i samych biskupów, z których wielu jednak brało ją w obronę, krytykując z kolei zbytnią centralizację spraw liturgii. Pod naciskiem Stolicy Apostolskiej w 2002 r. doszło do zmiany władz ICEL i rozpoczęcia prac nad nowym statutem. W końcu 17 października br. Kongregacja przyjęła statut, rezerwujący jej m.in. władzę akceptacji członków i tłumaczy Komisji. Spór między Kongregacją a biskupami ma - co przyznaje Watykan - duże znaczenie dla Kościoła, bowiem przekłady ICEL służyły jako pomoc w tłumaczeniu tekstów liturgicznych na inne języki. Kongregacja oraz ICEL przyjmowały jednak dwie różne koncepcje przekładu: w pierwszej koncentrowano się na “dosłowności" (akcent na jedności w Kościele), w drugiej zaś na “kreatywnej adaptacji", z uwzględnianiem specyfiki i potrzeb wspólnot lokalnych (akcent na różnorodności w Kościele).
  • Norwegowie, Czesi i Szwedzi uważają się za najmniej religijnych pośród narodów Europy - wynika z najnowszego sondażu. Respondentom postawiono pytanie, na którym miejscu skali od 0 do 10 sytuują swoją religijność. Na czele znaleźli się (prawosławni) Grecy, z których 62 proc. wskazało na punkt 8. i wyższe. Podobnie ocenia swą religijność 40 proc. Polaków. Na końcu listy plasują się Norwegowie (9 proc.). Tuż przed nimi są Czesi - 10 proc., i Szwedzi - 11 proc.

... i w Polsce

  • Ponad 1,5 tys. bezdomnych i ubogich oraz kilkadziesiąt sióstr misjonarek miłości pielgrzymowało na Jasną Górę, by podziękować za beatyfikację Matki Teresy (20 października). Uroczystości przewodniczył abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. Po Eucharystii wszyscy przeszli do przygotowanego obok Domu Pielgrzyma namiotu, gdzie siostry przygotowały posiłek. Misjonarki miłości pracują w Polsce od 1983 r.
  • Na wniosek senator SLD Marii Szyszkowskiej z projektu senackiej uchwały w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II usunięto wzmiankę, że papieskie nauczanie było jednym z czynników, które doprowadziły Polskę do wolności. W przyjętej 23 października uchwale Senat składa Janowi Pawłowi II “wyrazy najwyższego szacunku i podziękowania za nieustające wysiłki zmierzające do krzewienia pokoju i braterstwa w odwołaniu do godności człowieka oraz praw wszystkich narodów" oraz “wyraża również wdzięczność Jego Świątobliwości za wkład w historyczne przemiany, które nastąpiły w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku w Polsce". Z tekstu wykreślono również fragment o popularyzacji papieskich dokonań w “dobie zagrożenia pokoju na świecie, szerzącej się przemocy i nietolerancji". “Biorąc pod uwagę, że nie żyjemy w państwie katolickim, lecz demokratycznym, przeredagowałam nieco projekt" - tłumaczyła Szyszkowska.
  • Sąd grodzki skazał bp. Andrzeja Śliwińskiego, b. ordynariusza elbląskiego, na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Biskup musi też zapłacić tysiąc złotych grzywny i przez rok nie wolno mu prowadzić samochodu.
  • Nie osiągnięto kompromisu w sprawie wypadku na cmentarzu parafialnym w Dalikowie. Przypomnijmy: w październiku 1997 r. 14-letnia Agnieszka M. doznała tam urazu kręgosłupa, gdy podczas wichury spadł na nią konar. Jej matka złożyła w lipcu 1998 r. pozew przeciwko parafii. Ta jednak nie jest w stanie zapłacić wyznaczonej przez sąd sumy (ok. 353 tys. złotych - odszkodowania i odsetki, oraz 1450 złotych miesięcznej renty). 21 października doszło do spotkania matki Agnieszki z kanclerzem łódzkiej kurii. Ks. Andrzej Dąbrowski poinformował, że udało się zebrać dla poszkodowanej 100 tys. złotych. Matka Agnieszki uznała kwotę za zbyt niską - jej zdaniem Kościół stać na spłatę całości zobowiązań, a przez sześć lat nikt się interesował, jak pomóc jej córce. Przyznała jednak, że zadośćuczyniłoby jej 250 tys. złotych (za te pieniądze dziewczyna chce jechać na rehabilitację do USA). Tymczasem pełnomocnik parafii mec. Jerzy Zielka podkreślił, że suma 100 tys. złotych nie jest ostateczna - po prostu tyle pieniędzy udało się zebrać w ciągu tygodnia od poprzedniego spotkania. “Parafia chciałaby uregulowania sprawy tak, aby możliwe było kontynuowanie leczenia" - zapewnił. Wkrótce przedstawiciel kurii ma znów rozmawiać z matką Agnieszki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2003