KRONIKA

18 – 24 marca

24.03.2014

Czyta się kilka minut

„Wiara pomaga mi na boisku, ale też i poza nim, aby być po prostu dobrym człowiekiem” . (Piłkarz Robert Lewandowski w wywiadzie dla młodzieżowego magazynu „Dein Spiegel”, marzec 2014 r.)

Jakub Kołacz SJ zostanie nowym prowincjałem jezuickiej prowincji Polski południowej. „W samą uroczystość św. Józefa, z ogromną radością i z taką samą wdzięcznością w sercu dzielę się z Wami wiadomością, którą – przez naszego Ojca Asystenta – otrzymałem dzisiaj z Kurii Generalnej w Rzymie, a mianowicie, że Ojciec Generał mianował o. Jakuba Kołacza naszym nowym Prowincjałem” – napisał w liście do jezuitów obecny prowincjał o. Wojciech Ziółek SJ. Jakub Kołacz do zakonu wstąpił w sierpniu 1988 r., święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1999. Jest absolwentem polonistyki na UJ w Krakowie. Przez ostatnie lata pełnił funkcję socjusza Prowincji Polski Południowej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa „EDK” rozpocznie się w tym roku w piątek 11 kwietnia. To całonocny, co najmniej 40-kilometrowy marsz w milczeniu przerywany rozważaniami Misterium Męki Pańskiej, którego stacją docelową jest sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej twórca, ks. Jacek Stryczek, poszukiwał formy duchowości adekwatnej do realiów XXI wieku. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła po raz pierwszy w 2009 roku. Wówczas dystans kilkudziesięciu kilometrów z Krakowa do sanktuarium pokonało pieszo 150 pielgrzymów. Partnerem strategicznym EDK jest Stowarzyszenie „Wiosna”. Więcej na stronie internetowej wiosna.org.pl.

„Życie ludzkie, choćby najwspanialsze, bez Boga nic nie przynosi i prowadzi do upadku” – mówił podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Działacze pro-life, którzy spotkali się w minioną niedzielę w Częstochowie, wyrazili zaniepokojenie z powodu braku prawnej ochrony chorych dzieci przed aborcją. Potępili też promocję i praktykowanie zapłodnienia in vitro, bowiem, ich zdaniem, giną w niej tysiące istot ludzkich. Działacze pro-life słuchali też homilii abp. Depo, który podczas Mszy św. skupił się głównie na zagrożeniach współczesnego świata. „Przychodzimy tutaj z niepokojem ludzkiego serca, żeby zrozumieć jeszcze raz i potwierdzić, że poza Bogiem jest tylko śmierć” – dodał.

„Proszę was: zmieńcie swoje życie, nawróćcie się i przestańcie czynić zło” – zaapelował 21 marca Franciszek do osób związanych z mafią i jej przestępczymi czynami. W położonej nieopodal Watykanu parafii św. Grzegorza VII papież wziął udział w czuwaniu modlitewnym. Odbyło się ono w przeddzień obchodzonego we Włoszech dnia pamięci o ofiarach mafii. – „Tyle brudnych interesów wielu przestępstw mafijnych, pieniądze i władza splamione krwią – tego nie weźmiecie ze sobą w życie przyszłe. Nawróćcie się, jest jeszcze czas, aby nie skończyć w piekle, co was czeka, jeśli będziecie żyli tak dalej. Mieliście mamę i tatę, pomyślcie o nich i zapłaczcie” – zaapelował papież Franciszek.

„Ład moralny określa człowieczeństwo" mówili uczestnicy czwartej debaty w ramach „Dziedzińca pogan” zorganizowanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, archidiecezję krakowską oraz Uniwersytet Jagielloński. „Zagrożeniem dla godności człowieka nie jest kultura. To ideologia jest zamachem na tę godność” – mówił bp Grzegorz Ryś, który poprowadził dyskusję z Janiną Ochojską, prof. Wojciechem Nowakiem i prof. Andrzejem Zollem. Każdy z zaproszonych gości mówił o tym, jak zawód lub dyscyplina naukowa, którą się zajmują, postrzega istotę człowieczeństwa. Krakowski biskup pomocniczy był również organizatorem wszystkich poprzednich edycji „Dziedzińca pogan”. W czasie pierwszego spotkania zatytułowanego „Czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne” dyskusję prowadzili politycy. Druga odsłona krakowskiego „Dziedzińca...” przebiegała pod hasłem „O wartościach wcześniejszych niż »robienie polityki«” i wzięli w niej udział socjologowie.

Była premier RP i ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka weszła w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Ponadto Franciszek powołał do tej grupy tylko jednego kardynała-zakonnika, dwóch jezuitów i cztery osoby świeckie. W watykańskim komunikacie przypomniano, że głównym zadaniem tych osób będzie przygotowanie statutów Komisji, określających jej kompetencje i zadania. Do grona tego zostaną następnie dołączone inne osoby z różnych krajów świata.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.).  więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2014