KRONIKA

11 – 18 listopada

19.11.2013

Czyta się kilka minut

Bomba wysadzająca w powietrze kościół w Pakistanie powinna martwić nie tylko chrześcijan. (Sayeeda Warsi – baronessa Warsi – brytyjska Minister ds. Wiary, Daily Telegraph, 14 listopada 2013 r.)

W cieniu marszów i demonstracji odbyły się kościelne obchody Święta Niepodległości. Biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego wezwał do jedności rodzin, które są „szkołą charakterów” – oraz zachęcał do oddania hołdu „tysiącom żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność i bezpieczeństwo Ojczyzny”.

Wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki mówił w Poznaniu, że „demokracja jest przedsięwzięciem duchowym i moralnym, którego sukces zależy od cnoty obywateli”. Kilku hierarchów położyło w homiliach akcent na zagrożenia, wobec których, ich zdaniem, stoją dziś Polacy, np. „wydziedziczenie z ojczyzny” (abp Sławoj Leszek Głódź) i gender (bp Kazimierz Ryczan). „Dlaczego powstał mur ekonomiczny, polityczny i społeczny, który jak cień kładzie się na całej naszej Ojczyźnie? – pytał w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. – Nie będzie jedności Polski, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.


Papież Franciszek przyjął w Watykanie metropolitę Hilariona, odpowiedzialnego m.in. za kontakty rosyjskiej Cerkwi prawosławnej z katolikami. Audiencja ożywiła spekulacje nt. spotkania papieża z patriarchą Cyrylem. Uciął je jednak sam patriarcha, który zaprzeczył, aby toczyły się rozmowy na temat jego daty lub miejsca. Cyryl powiedział, że „spotkanie z papieżem jest wielkim krokiem, nad którym pracujemy z przekonaniem”, i dodał, że musi być starannie przygotowane. Tymczasem polski Kościół i rosyjska Cerkiew przygotowują się do warszawskiej konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji” (28-30 listopada) z udziałem m.in. metropolity Hilariona i przewodniczącego Episkopatu abp. Józefa Michalika.


W Wielkiej Brytanii trwa debata o prześladowaniu chrześcijan na świecie. Abp Vincent Nichols stojący na czele Kościoła katolickiego Anglii i Walii ostrzegł, że chrześcijaństwo może „zniknąć” z całego Bliskiego Wschodu, co zagrozi także bezpieczeństwu regionu. Mocno zabrzmiały też słowa minister ds. religii baronessy Warsi, muzułmanki, która w amerykańskim Georgetown University mówiła o „masowym exodusie chrześcijan, na biblijną skalę” w niektórych regionach świata – także tych, w których ta religia była obecna od wieków. „W Iraku w 1990 r. było 1,2 mln chrześcijan; dziś tylko 200 tys.; w cieniu strasznych wydarzeń w Syrii wykrwawia się cała tamtejsza wspólnota chrześcijańska” – wyliczała minister, dodając, że chrześcijanie są tam kozłami ofiarnymi ludzi i grup, które nie są pewne własnej tożsamości. „To ta sama mentalność, która pchnęła nazistów do prześladowania Żydów, a komunistów do walki z Kościołem prawosławnym” – mówiła baronessa Warsi.


Ks. prof. Roman Pindel mianowany przez papieża nowym biskupem bielsko-żywieckim. Nowy ordynariusz ma 55 lat, jest biblistą, dotąd sprawował m.in. funkcje rektora krakowskiego seminarium. Zajmował się problemami duszpasterstwa, małżeństwa i rodziny. „Jest się biskupem na miarę ludzi, których się spotyka; to byłoby nieodpowiedzialne iść z jakimś programem, nie znając rzeczywistości, do której się idzie” – powiedział biskup-nominat. Diecezję obejmie po bp. Tadeuszu Rakoczym.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013