KRONIKA

24 – 30 września

30.09.2013

Czyta się kilka minut

Nigdy nie próbowałem ukryć tych rzeczy. Cierpieniem jest dla nas fakt, że siła zła przenika aż do tego stopnia wewnętrzny świat wiary. (Papież senior Benedykt XVI o pedofilii w liście do włoskiego matematyka i ateisty Piergiorgio Odifreddiego).


Jan Paweł II i Jan XXIII będą kanonizowani 27 kwietnia 2014 r. Wspólna uroczystość kanonizacyjna odbędzie się w Watykanie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Taką decyzję podjął Franciszek razem z kardynałami, którzy przyjechali do Rzymu na konsystorz zwołany przez papieża specjalnie w tej sprawie. 5 lipca 2013 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Jana Pawła II i zdecydował, że będzie on kanonizowany wspólnie z Janem XXIII. Tym samym zwolnił proces tego drugiego z konieczności udowodnienia cudu (stało się tak po raz pierwszy w najnowszej historii Kościoła).


Papież senior napisał list do ateisty. Lewicowy włoski dziennik „La Repubblica” opublikował fragmenty 11-stronicowego listu Benedykta XVI do znanego włoskiego matematyka, logika, filozofa i eseisty Piergiorgio Odifreddiego. List jest reakcją na wydaną w 2011 r. jego książkę „Drogi papieżu, piszę do ciebie”, polemizującą z „Wprowadzeniem w chrześcijaństwo” Josepha Ratzingera z 1968 r. Papież senior m.in. pisze w nim o przypadkach pedofilii w Kościele. „Musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby takie przypadki nie miały więcej miejsca. Nie można się też pocieszać, że według badań socjologów odsetek księży winnych takich przestępstw nie jest wyższy od tego, jaki odnotowuje się w innych, porównywalnych kategoriach zawodowych. W każdym razie nie należy przedstawiać ostentacyjnie tej dewiacji, jakby była podłością typową dla katolicyzmu” – zauważa Benedykt XVI. W liście papież senior spiera się ze znanym ateistą o naukową wartość teologii i historyczność Jezusa.


Franciszek o powołaniu katechety. „Katecheta jest chrześcijaninem, który niesie w sobie pamięć o Bogu, daje się prowadzić pamięcią Boga w całym swoim życiu i umie ją rozbudzić w sercach innych” – powiedział papież 29 września podczas Mszy św. na placu św. Piotra w Watykanie, którą sprawował dla uczestników Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego oraz nauczycieli religii. Msza stanowiła element obchodów Dni Katechetów, które rozpoczęły się 28 września w ramach Roku Wiary.


Z udziałem kard. Stanisława Dziwisza w podkrakowskich Radwanowicach otwarto „Dolinę Słońca”. Uroczysta inauguracja Ośrodka Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie odbyła się 26 września – dokładnie w 10. rocznicę powstania Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ośrodek będzie służył 200 dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Dwa z pięciu pawilonów „Doliny Słońca” zostały przekazane przez Fundację Anny Dymnej w bezpłatne użytkowanie Fundacji im. Brata Alberta (uruchomiono w nich świetlicę terapeutyczną oraz środowiskowy dom samopomocy). Podczas Mszy św. w kościele w Radwanowicach kard. Dziwisz cytował słowa Jana Pawła II o dziedzictwie miłosierdzia przekazanym następnym pokoleniom przez krakowskich świętych: Stanisława, Jadwigę, Jana Kantego i Brata Alberta. „Czyż najpiękniejszym wyrazem naszej wdzięczności za dar kanonizacji nie powinno być właśnie poważne potraktowanie słów świętego papieża?” – pytał metropolita krakowski.


Biskup wydalony ze stanu duchownego. Franciszek ukarał biskupa pomocniczego peruwiańskiej diecezji Ayacucho, 53-letniego Gabino Mirandę Melgarejo za nadużycia seksualne wydaleniem ze stanu kapłańskiego. O tej decyzji, którą podjął papież po przeprowadzeniu procesu w Watykanie, poinformował 27 września przewodniczący peruwiańskiej Konferencji Episkopatu abp Salvador Piñeiro. Powiedział on, że decyzję papieża zakomunikowała mu ustnie 5 lipca nuncjatura apostolska w stolicy Peru, Limie. Hierarcha nie potwierdził, że kara nałożona została za pedofilię.


Miesięcznik „W drodze” obchodził swoje 40-lecie. Periodyk, który w czasach PRL odegrał ważną rolę, założył w 1973 r. w Poznaniu dominikanin o. Maciej Babraj. Z pismem współpracowali m.in.: Andrzej Kijowski, Anna Kamieńska, ks. Janusz Pasierb, Gustaw Herling-Grudziński, ks. Józef Tischner, Roman Brandstaetter, Kazimiera Iłłakowiczówna. Obecnie dla „W drodze” piszą m.in. bp Grzegorz Ryś, o. Leon Knabit, o. Ksawery Knotz czy ks. Andrzej Draguła. O. Babraj był jego redaktorem naczelnym przez pierwsze 25 lat istnienia, a po nim funkcję tę pełnił o. Paweł Kozacki. W 2010 r. nakład wynosił 2,5 tys. egzemplarzy, obecnie wraz z prenumeratą elektroniczną 7,6 tys. „Na wzrost zainteresowania naszym pismem składa się kilka czynników, m.in. intensywna kampania we wszystkich klasztorach dominikańskich oraz wyjście na rynek komercyjny i do sieci sprzedażowych typu empik” – tłumaczy obecny redaktor naczelny o. Roman Bielecki.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2013