KRONIKA

10 – 19 sierpnia

19.08.2013

Czyta się kilka minut

Oczy Boga są zwrócone na Egipt. Bóg patrzy na tych, którzy dopuszczają się nieprawości. I na pewno ich za to ukarze. (Teodor II, zwierzchnik chrześcijańskich Koptów, w wywiadzie dla telewizji egipskiej, 17 sierpnia 2013 r.)


Na celowniku protestujących w Egipcie znaleźli się chrześcijanie, oskarżani o popieranie dotychczasowej władzy.
Zniszczono 22 kościoły (w tym siedem katolickich), podpalano chrześcijańskie szkoły, a także zdewastowano franciszkański klasztor oraz szpital prowadzony przez zakonnice (w którym paradoksalnie większość pacjentów stanowili muzułmanie). Przywódca chrześcijańskich Koptów Tawadros II wezwał za pośrednictwem Twittera do zaprzestania rozlewu krwi, powstrzymania się od przemocy i zaniechania prób odwetu. „Oczy Boga są zwrócone na Egipt – powiedział patriarcha. – Bóg patrzy na tych, którzy dopuszczają się nieprawości. I Bóg ich na pewno za to ukarze. Chcę powiedzieć tym osobom, że być może będą jeszcze żyły 20, 30 czy 50 lat, ale potem staną przed Bogiem. On będzie was sądził. Meczet, synagoga czy kościół są domem Boga. Jak można się godzić na taką agresję?”. Od obalenia prezydenta Mursiego sytuacja egipskich chrześcijan wciąż się pogarsza. Alarmują w tej sprawie również miejscowe organizacje obrony praw człowieka.


Tysiące wiernych uczestniczyło 15 sierpnia w obchodach 50. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Sumie odpustowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który powierzył „Gaździnie Podhala” organizację obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Krakowski metropolita zauważył, że całe życie Maryi charakteryzuje postawa solidarności z człowiekiem potrzebującym pomocy. „Ona wpisała się w osobistą historię zbawienia każdej i każdego z nas. Została bowiem nie tylko Matką Jezusa, ale także Matką Jego Kościoła, czyli wszystkich Jego uczniów – wszystkich, którzy przyjęli Go w życiu jako swego Pana i Zbawcę” – mówił w Ludźmierzu kard. Dziwisz. Po jego homilii górale i jeden z żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odczytali akt zawierzenia Matce Boskiej Ludźmierskiej na kolejne lata.


W homiliach wygłoszonych w czasie nabożeństw odprawianych w całej Polsce z okazji święta Wniebowzięcia NMP biskupi podkreślali zagrożenia związane ze światem współczesnym. „Walka Smoka z Niewiastą to walka Szatana z Kościołem i jego dziećmi. Ta walka to nasze zmaganie z cierpieniem, śmiercią, grzechem, ale to również walka prowadzona indywidualnie czy instytucjonalnie z Kościołem i jego pasterzami” – mówił 15 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Zdaniem prymasa Polski, „jesteśmy świadkami tej walki oraz rosnącego w ostatnim czasie antyklerykalizmu” – ale „mimo różnych zawirowań dziejowych i ataków, Kościół spoczywa bezpieczny w ręku Boga”. Obraz światopoglądowej wojny kreślił też na Jasnej Górze abp Wacław Depo: „Maryja jest również obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w Chrystusa i staje do bezlitosnej walki przeciwko siłom kłamstwa, zła i śmierci” – tłumaczył metropolita. Do wojny – sprzed 93 lat – nawiązywał też w homilii metropolita białostocki abp Edward Ozoroski. „Ideologia bolszewizmu historycznie ustała, ale jej miejsce zajęła swoista pandemia wydzierania ludziom z serc Boga i pozbawiania ich wszystkiego, co składa się na człowieczeństwo” – stwierdził, i dodał, że współczesny relatywizm i pomieszanie podstawowych pojęć jest być może jeszcze większym zagrożeniem niż to, które przyszło ze Wschodu w roku 1920.


W ubiegłym tygodniu tysiące pielgrzymów dotarło na Jasną Górę – wśród nich uczestnicy największej, 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Razem z nimi był kard. Kazimierz Nycz, który zachęcał wiernych do słuchania głosu papieża. „Papieża Franciszka musimy umieć i chcieć przyjąć, nie możemy zbagatelizować tego, co on mówi o Kościele ubogim, o służbie w Kościele, w rodzinie, służbie w wymiarze władzy, która nie jest panowaniem, w wychodzeniu z Chrystusem do wszystkich ludzi” – mówił metropolita stolicy, wzywając przy okazji, by solidnie przygotować się do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.


Tuż przed zamknięciem tego numeru „TP” portale internetowe poinformowały o zakazie wypowiedzi, jaki prowincjał jezuitów Prowincji Polski Południowej miał nałożyć na o. Krzysztofa Mądela. Zakonnik ostatnio wyrażał m.in. poparcie dla skonfliktowanego z kurią warszawsko-praską ks. Wojciecha Lemańskiego oraz spierał się z prawicowymi publicystami. Jak nieoficjalnie dowiedział się „TP”, jego wypowiedzi publiczne nie są głównym powodem nałożenia kary.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2013