KRONIKA

18 – 24 czerwca

24.06.2013

Czyta się kilka minut

Wszyscy jesteśmy grzesznikami, lecz prosimy Pana, byśmy nie byli hipokrytami. Oni nie wiedzą, czym jest przebaczenie, radość, miłość Boga. (Napisał Franciszek 23 czerwca na swym koncie na twitterze. Papieskie tweety (publikowane w języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, francuskim, polskim, niemieckim i po łacinie) śledzi już 7 mln internautów.)


Papież przestrzega przed partyjniactwem w Kościele. „Jedność jest łaską, o którą musimy prosić Pana, aby nas uwolnił od pokus podziału, walk między nami i egoizmu – mówił Franciszek podczas audiencji ogólnej 19 czerwca na placu św. Piotra. – Jak wiele szkód wyrządzają Kościołowi podziały między chrześcijanami, partyjniactwo, małostkowe interesy”. Wychodząc poza przygotowany wcześniej tekst, papież dodał, że przed audiencją spędził pół godziny na rozmowie z pewnym pastorem protestanckim i wielkim przeżyciem była dlań wspólna modlitwa z nim. Dodał, że jedność pochodzi od Jezusa, który nas jednoczy. Z kolei rano podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty papież przestrzegał przed obłudą religijną. „Obłudnik nie wie, co to radość, wspaniałomyślność, nie zna wielkoduszności” – przekonywał Franciszek.


Biskupi obradowali w Wieliczce. 21 i 22 czerwca na 362. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi przyjęli jednomyślnie tekst wspólnej Deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, związanej z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej. Zawiera ona potępienie „czystek etnicznych” dokonanych na Polakach w 1943 r. Podpis pod dokumentem złożą 28 czerwca w Warszawie abp Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski (zob. rozmowę z abp. Szewczukiem na str. 19). Episkopat zdecydował też o przyjęciu nowej wersji czwartego przykazania kościelnego, które nakazuje wstrzemięźliwość od udziału w zabawach. Nowa wersja brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Dotąd zakaz udziału w zabawach dotyczył także każdego piątku (o zmianie pisze ks. Andrzej Draguła na str. 16). Jak zapowiadaliśmy tydzień temu, biskupi dyskutowali też na temat szczegółów redakcji aneksów do „Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w związku z oskarżeniami duchownych o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią poniżej 18. roku życia”. We wrześniu Rada Prawna KEP przygotuje ostateczną redakcję aneksów. Po zaaprobowaniu przez KEP i zatwierdzeniu przez Watykan zostaną one ogłoszone w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski”. Episkopat mianował o. Adama Żaka SJ koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży (zob. rozmowę z o. Żakiem na str. 22).


Kanonizacja Jana Pawła II prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II, do którego doszło już po jego beatyfikacji – donosi portal Vatican Insider. W kwietniu rada medyczna Kongregacji uznała przedstawiony jej przypadek wyzdrowienia za niewytłumaczalny z punktu widzenia nauki. Do kanonizacji Jana Pawła II potrzebna jest jeszcze zgoda kardynałów i biskupów – członków Kongregacji, którzy według Vatican Insider mają zebrać się w najbliższych tygodniach, i ostateczna decyzja papieża Franciszka. Jeśli komisja kardynałów i biskupów zdąży wypowiedzieć się przed przerwą wakacyjną, jest bardzo prawdopodobne, że kanonizacja nastąpi w październiku tego roku – dowiedział się „Tygodnik” z dobrze poinformowanego źródła.


Zmiana w formułach modlitw eucharystycznych. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła 19 czerwca dekret o włączeniu wezwania do św. Józefa do II, III i IV modlitwy eucharystycznej Mszału Rzymskiego. Na przykład w II modlitwie znajdzie się wezwanie: „z Najświętszą Bogurodzicą Dziewicą Maryją, ze świętym Józefem, Jej Oblubieńcem, ze świętymi Apostołami”. Podobnie brzmieć będą wezwania w III i IV modlitwie eucharystycznej. Kongregacja tłumaczy tę zmianę nabożeństwem, jakim się nieprzerwanie cieszy św. Józef wśród katolików. „Dlatego też bł. Jan XXIII, w czasie II Soboru Watykańskiego, nakazał włączyć jego imię do pradawnego Kanonu Rzymskiego. Papież Benedykt XVI z kolei, zważając na prawdę o świętych obcowaniu i na obecność świętych w naszym ziemskim pielgrzymowaniu, aby doprowadzić nas do Chrystusa i z Nim zjednoczyć, przyjął łaskawie i zaaprobował kolejną pobożną prośbę, wyrażaną w różnych częściach świata, którą niedawno potwierdził także papież Franciszek” – czytamy w dekrecie.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2013