KRONIKA

4 – 10 września 2012

10.09.2012

Czyta się kilka minut

Nadmierne zadłużenie jest ciężkim wykroczeniem przeciwko sprawiedliwości. Polityka zadłużania jest bardzo nierozsądna i niesprawiedliwa. (Kard. Christoph Schönborn w wywiadzie dla „Die Presse”, 4 września 2012 r.)


Klub PO przygotował projekt ustawy o związkach partnerskich. Definiuje on związki partnerskie jako tworzone przez dwoje partnerów, niezależnie od płci, na podstawie umów zawieranych przed notariuszem lub w urzędzie stanu cywilnego. Umowy takie mogłyby skutkować m.in. powstaniem wspólnoty majątkowej i prawa do dziedziczenia. Projekt jest teraz sprawdzany pod kątem zgodności z konstytucją i prawem UE. Tymczasem 9 września w homilii wygłoszonej w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz zażądał, aby „tworzący prawo w naszej ojczyźnie kierowali się dobrem człowieka, a nie ulegali jego słabościom”. „Związki partnerskie jednopłciowe naruszają prawo naturalne, a ich oficjalne ustanawianie nie chroni porządku i zdrowia społecznego” – powiedział hierarcha.


Die Presse” opublikowała wywiad z kard. Christophem Schönbornem o współczesnej Europie. Zaapelował on w nim o stworzenie wspólnotom religijnym w liberalizmie i demokracji możliwości rozwoju w zgodzie z ich tożsamością. Zdaniem kardynała, jeśli Żydom na Zachodzie zakazuje się np. praktyki obrzezania, mogą oni mówić, że nie mają już tam możliwości dalszego życia. Schönborn nazwał Europę „nieodwracalnym projektem przyszłości”, uznając, że przyszłym pokoleniom Europejczyków będzie się gorzej wiodło. Przyznał też, że przez ostatnie pół wieku Kościół zbyt wiele zajmował się sobą, wzywając jednocześnie, aby na nowo „zmierzyć się z kwestią wiary”.


Lwów świętuje 600-lecie metropolii łacińskiej. Uroczystości upamiętniające przeniesienie tam z Halicza w 1412 r. stolicy archidiecezji odbyły się 8 sierpnia. „W tamtych odległych czasach arcybiskupi Kościół metropolitalny został opatrznościowo przeniesiony do tego, błogosławionego przez Pana, miasta” – napisał w posłaniu papież Benedykt XVI. Prezydent Janukowycz uznał w liście, że „historia Ukrainy jest ściśle związana z działalnością Kościoła rzymskokatolickiego, którego osiągnięcia (...) znacząco wzbogaciły nasze dziedzictwo”. Mszę św. w katedrze poprzedziła procesja ku czci patrona archidiecezji bł. Jakuba Strzemienia. Uroczystościom przewodniczył legat papieski kard. Józef Tomko. Od 2008 r. na czele metropolii lwowskiej stoi abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz Jana Pawła II.


Sąd w Islamabadzie zwolnił za kaucją oskarżoną o bluźnierstwo 14-letnią Rimshę Masih. Równocześnie nakazał pozostawić w areszcie imama, który w połowie sierpnia miał podrzucić do torby niesionej przez dziewczynkę spalone karty Koranu. Zatrzymanie cierpiącej na zespół Downa nastolatki sprowokowało antychrześcijańskie zamieszki w Pakistanie, Zachodowi przypomniało zaś o surowych karach grożących tam za bluźnierstwo. Rimsha Masih pozostaje wciąż w stanie oskarżenia, jednak zastosowanie kaucji (po raz pierwszy w sprawie tego typu) może wskazywać na to, że do jej procesu już nie dojdzie.


3 września na Wyspie Stołobieńskiej w Rosji wmurowano kamień węgielny pod kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się w pustelni monasteru, znanego w czasie wojny jako obóz jeniecki Ostaszków. Przetrzymywano tam polskich oficerów, których potem rozstrzelano w Twerze. Modląc się za ofiary tamtej zbrodni, archimandryta monasteru Arkadij Gubanow uznał, że spowodowali ją „wrogowie ludzkości i Kościoła w celu rozerwania więzi braterskich i zniszczenia miłości chrześcijańskiej”. Tymczasem 9 września w polskich kościołach odczytano „Przesłanie do narodów Polski i Rosji” podpisane podczas wizyty patriarchy Cyryla I w Warszawie.


Czy greckokatolicki metropolita Damaszku wzywa Benedykta XVI do uznania przez Watykan państwa palestyńskiego? W przemówieniu powitalnym, które miało zostać wygłoszone przed Papieżem 14 września na lotnisku w Bejrucie, Grzegorz III Laham napisał, że taki „odważny gest równości, sprawiedliwości i prawdy” uczyniłby z Watykanu „pioniera światowej sprawiedliwości”. Zdaniem patriarchy, uznanie Palestyny byłoby „cennym prezentem” dla chrześcijan i muzułmanów, dla „arabskiej wiosny” oraz pokoju na świecie. Tekst przemówienia pojawił się 9 września, prawdopodobnie przez pomyłkę, na oficjalnej stronie pielgrzymki Papieża do Libanu – i po kilku godzinach zniknął. O sprawie poinformował należący do gazety „La Stampa” portal Vatican Insider.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2012