Reklama

Król Jozjasz

Król Jozjasz

02.07.2018
Czyta się kilka minut
Ojcem króla Jozjasza był król Manes, który czcił Baala i sadził gaje na wzgórzach. Manesa po pół wieku rządów utłukli spiskowcy i jego ośmioletni syn został koronowany na króla Judei (639 r. p.n.e.).
R

Rządził 31 lat. Nie było w królestwie Judy i w królestwie Izraela władcy tak wybitnego i tak ważnego dla umocnienia judaizmu i wychowania narodu wybranego. Cała dotychczasowa historia synów Jakuba zwracała się do Jozjasza i można śmiało powiedzieć, że bez niego nie byłoby owych przepysznych opowieści o założycielach zjednoczonego królestwa, Dawidzie oraz Salomonie.

Bez niego Mojżesz nie mógłby nam śpiewać swoich pieśni i wygłaszać przemów, a Jozue stanąć na czele ludu. Jozjasz ukazał ludowi jego przeszłość i powołanie. Śmiało można mówić o jego mesjańskiej roli. Tak zresztą o nim pisano 700 lat przed wspólną erą. Podjął się najgłębszej reformy religii i ukazał jej nowy wymiar. „Czynił, co było dobrego w oczach Pana, chodząc wszystkimi drogami Dawida, ojca swego, a nie uchylał się ani na prawo, ani na lewo” (2 Sm 21, 2). Trudno o bardziej miłe królowi słowa.

Jozjasz, gdy...

2944

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]