Reklama

Krok w bok, strzały zza węgła

Krok w bok, strzały zza węgła

01.10.2007
Czyta się kilka minut
Źle się stało, że publikacja katalogów IPN odbyła się z opóźnieniem, niekonsekwentnie i chaotycznie. Ale nawet gdyby Instytut wykonał swoją pracę bezbłędnie i tak znalazł­by się w ogniu oskarżeń o polityczną manipulację.
P

Prezes Janusz Kurtyka najpierw oświadczył, że w trosce o neutralność polityczną IPN zamierza przesunąć publikację na czas po wyborach, i zapowiedział, że w tej sprawie będzie się kierował ekspertyzami prawnymi. Po kilku dniach część katalogów pojawiła się w internecie. Z rejestru VIP-ów wyłączono parlamentarzystów, przyjmując, że znaczna część z nich będzie kandydować w zbliżających się wyborach. Ale od tego wyjątku poczyniono kolejny, publikując dane dotyczące premiera i marszałków obu izb parlamentu.

Nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie - już co do zasady. A z kolei jego wykonanie okazało się kulawe (by wspomnieć tylko powoływanie się w biogramach niektórych przywódców PRL na Wikipedię). Najważniejsza jest jednak ogólna wymowa decyzji o rezygnacji z publikacji danych archiwalnych osób zaangażowanych w wyborczą rywalizację, bo kłóci się ona z ideą...

6330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]