Reklama

Krok w bok, strzały zza węgła

Krok w bok, strzały zza węgła

01.10.2007
Czyta się kilka minut
Źle się stało, że publikacja katalogów IPN odbyła się z opóźnieniem, niekonsekwentnie i chaotycznie. Ale nawet gdyby Instytut wykonał swoją pracę bezbłędnie i tak znalazł­by się w ogniu oskarżeń o polityczną manipulację.
P

Prezes Janusz Kurtyka najpierw oświadczył, że w trosce o neutralność polityczną IPN zamierza przesunąć publikację na czas po wyborach, i zapowiedział, że w tej sprawie będzie się kierował ekspertyzami prawnymi. Po kilku dniach część katalogów pojawiła się w internecie. Z rejestru VIP-ów wyłączono parlamentarzystów, przyjmując, że znaczna część z nich będzie kandydować w zbliżających się wyborach. Ale od tego wyjątku poczyniono kolejny, publikując dane dotyczące premiera i marszałków obu izb parlamentu.

Nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie - już co do zasady. A z kolei jego wykonanie okazało się kulawe (by wspomnieć tylko powoływanie się w biogramach niektórych przywódców PRL na Wikipedię). Najważniejsza jest jednak ogólna wymowa decyzji o rezygnacji z publikacji danych archiwalnych osób zaangażowanych w wyborczą rywalizację, bo kłóci się ona z ideą...

6330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]