Reklama

Krok dalej od zasad

Krok dalej od zasad

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Przez ostatnie dwa lata, od kiedy wrócił do władzy, włoski premier Silvio Berlusconi jest obecny w mediach w stopniu znacznie przekraczającym to, co jest udziałem innych czołowych polityków Europy i świata.
D

Dziwny skład rządu (wiele mało kompetentnych, za to atrakcyjnych kobiet), przygody erotyczne, rozpad małżeństwa, nadużycia podatkowe i korupcja - powodów aż nadto. Berlusconi ostro szokował i równie ostro był krytykowany. Nierzadko słusznie, ale poniekąd także dlatego, że krytykowanie go, zarówno we Włoszech, jak w Europie, należy do dobrego tonu.

Przyjęte właśnie przez parlament przepisy, w myśl których postępowanie sądowe przeciwko członkom rządu można będzie zawiesić na czas do półtora roku, by ministrom nie utrudniać sprawowania obowiązków, to jednak sprawa zupełnie innego kalibru. Skuteczność rządzenia to oczywiście rzecz ważna. Czy gdzie indziej jest jednak do pomyślenia sytuacja, w której skuteczność ma prymat przed zasadą głoszącą, że na rządzących nie może padać nawet cień podejrzeń? Od premiera i ministrów oczekuje się sprawnego działania, ale...

1337

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]