Reklama

Krok dalej od zasad

Krok dalej od zasad

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Przez ostatnie dwa lata, od kiedy wrócił do władzy, włoski premier Silvio Berlusconi jest obecny w mediach w stopniu znacznie przekraczającym to, co jest udziałem innych czołowych polityków Europy i świata.
D

Dziwny skład rządu (wiele mało kompetentnych, za to atrakcyjnych kobiet), przygody erotyczne, rozpad małżeństwa, nadużycia podatkowe i korupcja - powodów aż nadto. Berlusconi ostro szokował i równie ostro był krytykowany. Nierzadko słusznie, ale poniekąd także dlatego, że krytykowanie go, zarówno we Włoszech, jak w Europie, należy do dobrego tonu.

Przyjęte właśnie przez parlament przepisy, w myśl których postępowanie sądowe przeciwko członkom rządu można będzie zawiesić na czas do półtora roku, by ministrom nie utrudniać sprawowania obowiązków, to jednak sprawa zupełnie innego kalibru. Skuteczność rządzenia to oczywiście rzecz ważna. Czy gdzie indziej jest jednak do pomyślenia sytuacja, w której skuteczność ma prymat przed zasadą głoszącą, że na rządzących nie może padać nawet cień podejrzeń? Od premiera i ministrów oczekuje się sprawnego działania, ale...

1337

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]