Reklama

Kręta droga

Kręta droga

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Faraon uwolnił lud, a Bóg nie prowadził go drogą do ziemi filistyńskiej, chociaż była najkrótsza (13, 17). Czytając te słowa, oczywiście musimy zadać sobie pytanie, dlaczego szli drogą okrężną?
P

Pierwsze, co uderza, że to nie Mojżesz ich prowadził, ale sam Bóg. To On wiódł ich na pustynię. Kierował ich wyjściem z Egiptu. Byli pod Jego bezpośrednią opieką. Nie mieli iść szlakiem, którym 230 lat wcześniej przybyli do Egiptu ich przodkowie. Jedno wyjaśnienie tego faktu znajduje się w Torze. Wyszli z krainy mułu uzbrojeni, ale mogli nie sprostać czekającym ich walkom z Filistynami. Przerażony lud mógł żałować swej przedwczesnej odwagi i powrócić do Egiptu. Słaby był to lud w swej wierze, skoro tak szybko mógł uciec przed wolnością. Swoją rację miał Mojżesz, gdy odmawiał Bogu podjęcia swojej misji, obawiając się, że Hebrajczycy są zbyt zepsuci, by mogli udźwignąć ciężar wyzwolenia. Rację miał też Bóg, pospieszając nocy ostatniej swej lud do pieczenia macy i szybkiego ucztowania, bo gdyby spadł na jeszcze niższy stopień znieprawienia, nie byłoby już nadziei na jego ocalenie i...

3323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]