Reklama

Kręta droga

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Faraon uwolnił lud, a Bóg nie prowadził go drogą do ziemi filistyńskiej, chociaż była najkrótsza (13, 17). Czytając te słowa, oczywiście musimy zadać sobie pytanie, dlaczego szli drogą okrężną?
P

Pierwsze, co uderza, że to nie Mojżesz ich prowadził, ale sam Bóg. To On wiódł ich na pustynię. Kierował ich wyjściem z Egiptu. Byli pod Jego bezpośrednią opieką. Nie mieli iść szlakiem, którym 230 lat wcześniej przybyli do Egiptu ich przodkowie. Jedno wyjaśnienie tego faktu znajduje się w Torze. Wyszli z krainy mułu uzbrojeni, ale mogli nie sprostać czekającym ich walkom z Filistynami. Przerażony lud mógł żałować swej przedwczesnej odwagi i powrócić do Egiptu. Słaby był to lud w swej wierze, skoro tak szybko mógł uciec przed wolnością. Swoją rację miał Mojżesz, gdy odmawiał Bogu podjęcia swojej misji, obawiając się, że Hebrajczycy są zbyt zepsuci, by mogli udźwignąć ciężar wyzwolenia. Rację miał też Bóg, pospieszając nocy ostatniej swej lud do pieczenia macy i szybkiego ucztowania, bo gdyby spadł na jeszcze niższy stopień znieprawienia, nie byłoby już nadziei na jego ocalenie i...

3323

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]