Reklama

Krawat i sukienka

Krawat i sukienka

20.02.2017
Czyta się kilka minut
„TP” 6/2017
C

Chcę się odnieść do felietonu „W pułapce niekompetencji” nowej autorki „TP”, Anny Dziewit-Meller, ponieważ akurat w ostatnim czasie wiele myślałam na temat stosunkowo niskiego – w porównaniu do mężczyzn – zaangażowania kobiet w życie społeczno-polityczne. A moje myślenie sprowokowały różne medialne doniesienia na temat ofiar wojen, mobbingu, molestowania, terroru, przemocy domowej itd., które to ofiary, przeważnie kobiety, stanowią odsetek odwrotnie proporcjonalny do sprawców. Dlaczego? Czyżby zabawa w wojnę była lepsza niż zabawa z dziećmi? Czy krawat czyni człowieka bardziej kompetentnym niż sukienka? Czy oglądanie Ligi Mistrzów jest poważniejszą rozrywką niż czytanie powieści romantycznych? Czy jedynym miejscem w polskim Kościele, gdzie przeciętna kobieta-katoliczka może się wypowiedzieć, jest… konfesjonał?
Tak więc, Pani Aniu, uważam, że jest Pani jak najbardziej kompetentna, aby mieć swoje miejsce w moim ulubionym tygodniku, obok, na przykład, wspaniałego kolegi po piórze – Stanisława Mancewicza. Już Panią lubię za to, co Pani napisała, przypomina mi to moje wczesnoedukacyjne epizody („Jak fiołek żyj w ukryciu, a doczekasz szczęścia w życiu”). Naprawdę trochę lat mi zajęło, by poczuć się w różnych dziedzinach kompetentną i mieć zdrowy stosunek do tego, czego akurat mężczyźni ode mnie oczekują. A redakcji „Tygodnika” dziękuję za dobór autorek i autorów, którzy przywracają zdrowe proporcje w tym wciąż jeszcze zdominowanym przez mężczyzn-wojowników świecie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]