Reklama

Krajobraz pamięci

Krajobraz pamięci

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Kilkanaście lat wspólnej pracy, kolejne dni, z których powracają teraz w pamięci zaledwie okruchy. Bronek - łagodny, uśmiechnięty (w ostatnich miesiącach ten uśmiech był coraz rzadszy, gaszony rezygnacją w obliczu postępującej choroby), zawsze znajdujący czas na rozmowę. Kartki zapełnione drobnym, równym pismem: to kolejny odcinek “Notatek" albo jeden z niezliczonych listów, bo autorowi trzeba odpowiedzieć, niezależnie od decyzji, jaką się na temat jego tekstu podjęło.
N

Nie narzucający swojego zdania, umiejętnie łagodzący spory, umiał jednak z determinacją bronić własnych wyborów. I dotyczyło to zarówno tekstów, które młodsi koledzy uznali za nie dość atrakcyjne (myślenie o kulturze w kategoriach marketingowych bardzo Bronka irytowało), jak i tych, które z kolei bulwersowały swoją formą czy zawartością. Pamiętam zebranie redakcyjne w początku lat 90., podczas którego Jerzy Turowicz - skądinąd zawsze otwarty na nowoczesność - omawiając numer ostro skrytykował wydrukowane w nim wiersze pewnego młodego poety. Bronek, który te wiersze przyjął, podniesionym z emocji głosem wygłosił mowę obrończą. I zakończył: - Tak, Jerzy, możemy nie drukować młodych, możemy dawać co tydzień wiersze XX [nazwisko zmilczmy, był to zresztą tylko synonim liryki niezbyt wybitnej, za to niekontrowersyjnej] i na pewno nie będziemy wtedy dostawać oburzonych listów. Ale...

7396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]