Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

26.09.2016
Czyta się kilka minut
19 – 25 września
J

JESIEŃ PROTESTÓW
Ok. 12 tys. osób – zdecydowanie mniej niż przed wakacjami – wzięło udział w warszawskiej demonstracji Komitetu Obrony Demokracji, zorganizowanej pod hasłem „Jedna Polska – dość podziałów”. Przemawiali m.in. Mateusz Kijowski, Adam Michnik i piosenkarka Kayah. W stolicy manifestowali również związkowcy ze służby zdrowia (kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów), w całym kraju odbyły się także „czarne protesty” związane z dyskutowanym w Sejmie projektem wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

EKSPERYMENT BEZ WRAŻLIWOŚCI
Performer Rafał Betlejewski zrobił „eksperyment społeczny”, polegający na tym, że wynajęci aktorzy przeprowadzali rozmowy kwalifikacyjne z ludźmi szukającymi pracy, proponując wysokie pensje za działania niezgodne z prawem lub wykraczające poza standardowe obowiązki służbowe (np. udział w handlu narkotykami czy świadczenie usług seksualnych przełożonym). Materiał, zaprezentowany na stronie mediumpubliczne.pl, został zrównany z ziemią przez komentatorów, zarzucających autorowi przedmiotowe traktowanie ludzi dotkniętych nieszczęściem.

WYROK ZA NIEDYSKRECJĘ
Naczelny Sąd Lekarski ukarał upomnieniem lekarza, który w 2014 r. opowiadał w telewizji o przebiegu choroby swojej pacjentki, nieżyjącej już aktorki Anny Przybylskiej. Sprawa dotyczyła naruszenia tajemnicy zawodowej.

KRONIKA DOBREJ ZMIANY
Maciej Lasek przestał być szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, zajmującej się w ostatnich latach m.in. wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej i ostro polemizującej z teoriami dotyczącymi eksplozji na pokładzie. Zastąpił go nieznany szerzej w środowisku ekspertów od wypadków w powietrzu płk Andrzej Lewandowski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]