Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

12.09.2016
Czyta się kilka minut
4 – 11 września
N

NIENAWIŚĆ POWSZEDNIA
Prof. Jerzy Kochanowski, wykładowca Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim, został pobity w jednym ze stołecznych tramwajów, bo posługiwał się – w rozmowie z kolegą z uniwersytetu w Jenie – językiem niemieckim. Incydent nagłośniła blogerka Katarzyna Czajka, a sam poszkodowany relacjonował, że zdarzenie zostało zignorowane przez motorniczego. Dwa dni później w Warszawie doszło do innego aktu nienawiści, który jednak spotkał się z reakcją motorniczego i pasażerów: agresywny mężczyzna wyzywał jadące metrem Azjatki.
RÓŻNE, ALE JEDNOLITE
Partia Jarosława Kaczyńskiego wybrała wiceprezesów. Pozostali nimi – jak dotychczas – Adam Lipiński, Mariusz Kamiński, Beata Szydło i Antoni Macierewicz, zaś nowe nazwiska na tym stanowisku to Joachim Brudziński oraz Mariusz Błaszczak. W tym elitarnym gronie – wbrew wcześniejszym spekulacjom – nie znaleźli się za to wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, którzy musieli się zadowolić nominacją do 30-osobowego komitetu politycznego PiS. Zapytany o uzasadnienie nowego rozdania, Jarosław Kaczyński odpowiedział: „Poglądy można mieć różne, ale w kierownictwie muszą być jednolite”.
ODSIECZ SMOLEŃSKA
Podczas obchodów 333. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na krakowskim Rynku – po wyjściu tłumu z kościoła Karmelitów, w którym Jan III Sobieski modlił się przed słynną wyprawą – odczytany został w sobotę apel smoleński. Do apelu doszło zgodnie z zarządzeniem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
BĘDZIE POMNIK MAZOWIECKIEGO?
Pomysł postawienia monumentu pierwszego premiera III RP zgłosiła Nowoczesna. Partia Ryszarda Petru chce, by stanął on w Warszawie w 2019 r., dokładnie w 30. rocznicę powstania gabinetu Tadeusza Mazowieckiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Byłem w przyjaźni ze wspaniałym Tadeuszem Mazowieckim, ojcem chrzestnym mojej córki. Ale błędny jest pomysł wzniesienia Mu pomnika. TM jest wielki tam, gdzie chciał być pochowany, na cmentarzu w Laskach. Jędrzej Bukowski
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]