Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

08.08.2016
Czyta się kilka minut
1 – 7 sierpnia
Fot. Tomasz Waszczuk / PAP
N

NA WSCHODZIE BEZ ZMIAN
„Możemy powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy ustąpią przyczyny związane z bezpieczeństwem państwa polskiego” – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Tzw. mały ruch z Ukrainą – zawieszony na czas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży – przywrócono, rząd odmówił jednak podjęcia podobnej decyzji w odniesieniu do Rosji, mimo że prosili o to samorządowcy.
BEZROBOCIE SPADA
Według wstępnych szacunków Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w lipcu bez pracy było 8,6 proc. Polaków, co – jeśli dane potwierdzi GUS – będzie najlepszym wynikiem od ćwierćwiecza. Bezrobotnych w Polsce jest ok. 1,3 mln.
ZE SKRAJNOŚCI W SKRAJNOŚĆ
Ponad 200 tys. podpisów pod obywatelskim projektem liberalizacji prawa aborcyjnego dostarczyły do Sejmu lewicowa Inicjatywa Polska i stowarzyszenie Ratujmy Kobiety. Projekt zakłada, że kobieta będzie mogła podjąć decyzję o przerwaniu ciąży do 12. tygodnia. W Sejmie jest już, zgłoszony przez organizacje pro-life, projekt zakazu przerywania ciąży nawet w przypadku gwałtu lub kazirodztwa.
PUTIN SIĘ CIESZY
„To, co dzieje się w Polsce, ma znaczenie nie tylko dla UE (…) W szczególności dotyczy jej wschodnich sąsiadów, zwłaszcza Ukrainy i Białorusi, a także – w dalszym planie – Gruzji oraz Mołdawii” – napisała w „Washington Post” amerykańska publicystka Judy Dempsey, odnosząc się krytycznie do działań ws. Trybunału Konstytucyjnego. „Kierunek, w jakim podąża Polska, zadowala z pewnością jednego lidera: Władimira Putina”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]