Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

20.06.2016
Czyta się kilka minut
14 – 20 czerwca
T

TERMINAL
Prezydent, premier i prezes PiS uczestniczyli w uroczystym nadaniu imienia Lecha Kaczyńskiego terminalowi do odbioru gazu płynnego w Świnoujściu, największej inwestycji energetycznej ostatnich lat (4,5 mld zł), zmniejszającej zależność naszego kraju od Rosji. Gazoport już raz uroczyście otwierano – za czasu rządów PO-PSL.

LUSTRATOR I AGENT
Minister Antoni Macierewicz zasiada w radzie fundacji Głos, której prezesem jest były tajny współpracownik SB Robert Luśnia; Luśnia był też wiceprezesem spółki Herbapol Lublin, która wspierała finansowo spółkę Macierewicza – napisała „Gazeta Wyborcza”. Opozycja domaga się dymisji ministra, znanego z lustracyjnych zapędów, sugerując, że jest powiązany nie tylko z osobami z SB, ale też rosyjskiego GRU (słowa Andrzeja Halickiego z PO). PiS pozostaje niewzruszone.

MISJA
Polska wyśle w rejon Zatoki Perskiej samoloty F-16 i grupę instruktorów, którzy mają szkolić irackie siły specjalne. W sumie w Iraku i Kuwejcie znajdzie się ponad 200 żołnierzy.

WYROK
10 lat więzienia dla projektanta wykonawczego hali Międzynarodowych Targów Katowickich, która zawaliła się w 2006 r. – to efekt procesu dotyczącego największej katastrofy budowlanej w dziejach współczesnej Polski (zginęło 65 osób). Sąd stwierdził, że jego projekt różnił się od prawidłowego projektu budowlanego, a on sam nie miał uprawnień do jego przygotowania.

ZŁOTY I BREXIT
Frank szwajcarski najdroższy od półtora roku, wzrosty kursów dolara i złota – to efekt sondaży, z których wynikało, że obywatele Wielkiej Brytanii mogą zagłosować w zbliżającym się referendum za opuszczeniem UE. Kolejne wahnięcie sondaży – tym razem w stronę pozostania w ramach Wspólnoty – spowodowało umocnienie złotego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]