Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

20.03.2016
Czyta się kilka minut
14 – 18 marca
K

KWIATKI PREZESA
Minął drugi tydzień nieopublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapowiedział, że kolejne opinie „przyjmowane przez to grono sędziów” będą przyjmowane „jako »non est« – nieistniejące”. Wśród wypowiedzianych na łamach „Rz” „kwiatków prezesa” jest i ten o 80 procentach najbogatszych Polaków, którzy byli współpracownikami SB, oraz o „typowym dla quasi-okupacyjnego systemu mechanizmie doboru kadr”, który „jest w dużej mierze kontynuowany”. Tytuł rozmowy: „Nie jestem reżyserem w teatrze kukiełek”.

KRONIKI DOBREJ ZMIANY
Z TVP Info zwolniono dwie wydawczynie i dziennikarkę, które chciały na żywo relacjonować marsz KOD. Z Programu III PR zwolniono Jerzego Sosnowskiego. Z funkcji szefa portalu Polskieradio.pl – Andrzeja Mietkowskiego.

CO CZEKA INSTYTUT
Rada IPN uznała, że złożony przez PiS w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający m.in. zmianę sposobu wyłaniania jego władz, ograniczy niezależność tej instytucji.

KOSZT POMOCY
Komisja Nadzoru Finansowego zaopiniowała prezydencki projekt ustawy o wsparciu dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku. Jej zdaniem koszt takiego wsparcia może wynieść od 44 do 67 mld zł i zachwieje stabilnością sektora bankowego.

SOJUSZ SIĘ OŻYWIŁ
SLD sprzeciwił się pomysłom obniżenia emerytur mundurowych z czasów PRL. Nowy szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że zmiana może dotknąć ok. 480 tys. ludzi – b. funkcjonariuszy różnych służb, żołnierzy i ich rodzin. Dodajmy: ok. 480 tys. potencjalnych wyborców.

CENZURA
Z rosyjskich sklepów zniknęła tamtejsza wersja popularnej polskiej gry „Kolejka”, wydanej przez IPN i oddającej realia komunizmu. Państwowy Urząd Ochrony Praw Konsumenta „Rospotriebnadzor” uznał, że jest... antyradziecka.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]