Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

20.03.2016
Czyta się kilka minut
14 – 18 marca
K

KWIATKI PREZESA
Minął drugi tydzień nieopublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapowiedział, że kolejne opinie „przyjmowane przez to grono sędziów” będą przyjmowane „jako »non est« – nieistniejące”. Wśród wypowiedzianych na łamach „Rz” „kwiatków prezesa” jest i ten o 80 procentach najbogatszych Polaków, którzy byli współpracownikami SB, oraz o „typowym dla quasi-okupacyjnego systemu mechanizmie doboru kadr”, który „jest w dużej mierze kontynuowany”. Tytuł rozmowy: „Nie jestem reżyserem w teatrze kukiełek”.

KRONIKI DOBREJ ZMIANY
Z TVP Info zwolniono dwie wydawczynie i dziennikarkę, które chciały na żywo relacjonować marsz KOD. Z Programu III PR zwolniono Jerzego Sosnowskiego. Z funkcji szefa portalu Polskieradio.pl – Andrzeja Mietkowskiego.

CO CZEKA INSTYTUT
Rada IPN uznała, że złożony przez PiS w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający m.in. zmianę sposobu wyłaniania jego władz, ograniczy niezależność tej instytucji.

KOSZT POMOCY
Komisja Nadzoru Finansowego zaopiniowała prezydencki projekt ustawy o wsparciu dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku. Jej zdaniem koszt takiego wsparcia może wynieść od 44 do 67 mld zł i zachwieje stabilnością sektora bankowego.

SOJUSZ SIĘ OŻYWIŁ
SLD sprzeciwił się pomysłom obniżenia emerytur mundurowych z czasów PRL. Nowy szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że zmiana może dotknąć ok. 480 tys. ludzi – b. funkcjonariuszy różnych służb, żołnierzy i ich rodzin. Dodajmy: ok. 480 tys. potencjalnych wyborców.

CENZURA
Z rosyjskich sklepów zniknęła tamtejsza wersja popularnej polskiej gry „Kolejka”, wydanej przez IPN i oddającej realia komunizmu. Państwowy Urząd Ochrony Praw Konsumenta „Rospotriebnadzor” uznał, że jest... antyradziecka.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]