Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

10.01.2016
Czyta się kilka minut
2 – 8 stycznia
W

W „ZIELONEJ OWIECZCE”
W Niedzicy (przez stulecia przebiegała tam granica między Rzeczpospolitą a Węgrami), w pensjonacie o tej wdzięcznej nazwie, spotkali się prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Viktor Orbán. Szefowa polskiego rządu Beata Szydło nie brała udziału w rozmowach.

W MEDIACH NIEMIECKICH
„Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku – nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii” – tak zmiany w polskich mediach publicznych uzasadnił (na łamach niemieckiego tabloidu „Bild”) szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

W KORESPONDENCJI
„Popełniamy błędy. Nie jesteśmy wirtuozami politycznej elegancji. Nie wszystkie decyzje są dla mnie zrozumiałe. Mam nadzieję, że z czasem nastąpią korekty” – napisał wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w liście do studentów Wyższej Szkoły Europejskiej (uczelni, której przed laty był rektorem).

W SEJMIE
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała ograniczenie budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich i przekazanie nadwyżki Instytutowi Pamięci Narodowej. „Powołuje pan sobie zastępcę do spraw gender i Sejm ma za to zapłacić?” – zapytał rzecznika Adama Bodnara poseł Arkadiusz Mularczyk.

W PUSZCZY
Lasy Państwowe, za aprobatą rządu i ryzykując konflikt z Komisją Europejską (rzecz dotyczy obszarów chronionych, mających status Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO), chcą pięciokrotnie zwiększyć pozyskiwanie drewna w Nadleśnictwie Białowieża, uzasadniając to chęcią ochrony drzew przed kornikami.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]