Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

30.11.2015
Czyta się kilka minut
23 – 29 listopada
Fot. Marcin Bielecki / PAP
J

JAZDA POLSKA
Rygorystyczne, choć nieskuteczne – taki obraz egzaminów na prawo jazdy wyłania się z raportu NIK. Uzyskanie licencji na prowadzenie pojazdu w Polsce jest trudniejsze niż w innych krajach UE (u nas zdaje co trzeci kandydat, a np. w Niemczech 74 proc.), jednocześnie młodzi kierowcy znad Wisły są w czołówce jako sprawcy wypadków. „Rygoryzm egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów [Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego – red.], które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych” – zauważa Izba.
CO Z DEMOKRACJĄ
Ponad połowa Polaków badanych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” uważa, że demokracja w naszym kraju jest zagrożona.
NIEPEŁNA KAPITUŁA
W proteście przeciwko ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego przez prezydenta z kapituły Orderu Orła Białego ustąpili Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz. Uzupełnienia wymaga też skład kapituły Orderu Odrodzenia Polski – obecnie jest jednoosobowa, co nie przeszkadza prezydentowi przyznawać odznaczeń (m.in. Krzyże Wielkie abp. Henrykowi Hoserowi i kard. Stanisławowi Ryłce).
RZECZYWISTOŚĆ ALTERNATYWNA
Na okładce tygodnika „Do Rzeczy” spętani fantazyjnymi sznurami: premier Beata Szydło, wicepremier Piotr Gliński i nadzorca służb specjalnych Mariusz Kamiński. Hasło towarzyszące: „Nie dają im rządzić. Jakie pułapki Platforma zastawiła na PiS?”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]