Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

19.10.2015
Czyta się kilka minut
12 – 18 października
Fot. Jacek Turczyk / PAP

EPIDEMIA
Prezes PiS Jarosław Kaczyński o uchodźcach: „Są już przecież objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno niewidzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dyzenteria w Wiedniu, różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne. To nie oznacza, żeby kogoś dyskryminować... Ale sprawdzić trzeba”. Prezydent Andrzej Duda: „Państwo powinno zabezpieczyć obywateli przed epidemią z zagranicy i mamy prawo zadawać pytania, czy rząd jest na to przygotowany. Jeżeli rząd się na to [przyjęcie uchodźców] zgadza, to ja bym chciał, żeby rząd odpowiedział na pytanie, czy jest na różne okoliczności w związku z tym przygotowany, czyli czy Polacy są dzisiaj należycie zabezpieczeni, choćby także i pod takim względem, pod względem epidemiologicznym”.
UNIEWINNIENIE
Po sześciu latach od rozpoczęcia śledztwa w sprawie tzw. afery sopockiej prezydent miasta Jacek Karnowski został uwolniony od wszystkich zarzutów korupcyjnych. Sąd uznał, że niedające się wyjaśnić wątpliwości zawsze rozstrzyga się na korzyść oskarżonego, a poświadczenie przez prezydenta nieprawdy uznał za czyn o nieznacznej szkodliwości społecznej i nakazał mu wpłatę 5 tys. zł na cele społeczne.
DYSKRECJA
Agenci CBA wkroczyli do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych i opuścili ją w towarzystwie prezesa Pawła Tamborskiego – a akcje GPW natychmiast straciły na wartości 30 mln zł. Prezes miał udostępnić funkcjonariuszom laptop z czasów pracy w Ministerstwie Skarbu, więc razem udali się do jego domu; zdaniem CBA postępowanie służby było dyskretne i delikatne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]