Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

27.04.2015
Czyta się kilka minut
21–27 IV 2015
D

DRUGA TURA PRAWDOPODOBNA
Tak wynika z większości przeprowadzanych ostatnio sondaży prezydenckich. Według CBOS Bronisław Komorowski może liczyć w pierwszej turze na 49 proc. głosów, a Andrzej Duda na 30. Podobne proporcje pokazują badania IBRIS i TNS (odpowiednio 47 do 33 proc. i 48 do 31 proc.). W niemal każdym sondażu na „trzecią siłę” wyrasta Paweł Kukiz (poparcie między 5 a 8 proc. respondentów), wyprzedzający nieznacznie Janusza Korwina-Mikkego i Magdalenę Ogórek.
PRZEDWYBORCZE ABC
W zbliżających się wyborach prezydenckich wszyscy – a nie, jak do tej pory, tylko osoby niepełnosprawne – będziemy mogli oddać głos korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina też, że osoby niepełnosprawne i w wieku powyżej 75 lat mogą głosować przez pełnomocnika. Termin składania wniosku o możliwość takiego głosowania mija 4 maja.
RAJD PO ROSYJSKU?
„Rajd przez Polskę trzeba zrobić czołgami. Nocne wilki – życzę wam powodzenia” – takie słowa pojawiły się na twitterowym profilu, którego własność przypisuje się Siergiejowi Szojgu, rosyjskiemu ministrowi obrony. Konto, na którym znalazł się wpis, podpisane jest jako „nieoficjalny blog”, jednak – jak podawała „Rzeczpospolita” – treści z tego profilu są publikowane na Twitterze za pośrednictwem oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Rosji.
PRZEMOC EKONOMICZNA PO POLSKU
Częsta i jeszcze częściej akceptowana – tak można streścić najważniejsze wnioski z pierwszych w Polsce badań na temat zjawiska przemocy ekonomicznej. Wedle Instytutu Spraw Publicznych 11 proc. badanych doświadczyło w swoim związku zabierania pieniędzy, a co piąty zna kogoś, kto tego doświadczył. Konieczności proszenia o pieniądze doświadczyło z kolei aż 16 proc. pytanych (przy 26 proc. deklarujących znajomość takich osób). Niemal co trzeci pytany uważa, że można usprawiedliwić „wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków” partnera/partnerki, co piąty zaś byłby skłonny usprawiedliwić „utrudnianie partnerce/żonie pracy zarobkowej i posiadania swoich środków finansowych”.
Więcej o badaniach ISP i zjawisku przemocy ekonomicznej na tygodnikpowszechny.pl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]