Kraj w skrócie

21–27 IV 2015

27.04.2015

Czyta się kilka minut

DRUGA TURA PRAWDOPODOBNA

Tak wynika z większości przeprowadzanych ostatnio sondaży prezydenckich. Według CBOS Bronisław Komorowski może liczyć w pierwszej turze na 49 proc. głosów, a Andrzej Duda na 30. Podobne proporcje pokazują badania IBRIS i TNS (odpowiednio 47 do 33 proc. i 48 do 31 proc.). W niemal każdym sondażu na „trzecią siłę” wyrasta Paweł Kukiz (poparcie między 5 a 8 proc. respondentów), wyprzedzający nieznacznie Janusza Korwina-Mikkego i Magdalenę Ogórek.

PRZEDWYBORCZE ABC

W zbliżających się wyborach prezydenckich wszyscy – a nie, jak do tej pory, tylko osoby niepełnosprawne – będziemy mogli oddać głos korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina też, że osoby niepełnosprawne i w wieku powyżej 75 lat mogą głosować przez pełnomocnika. Termin składania wniosku o możliwość takiego głosowania mija 4 maja.

RAJD PO ROSYJSKU?

„Rajd przez Polskę trzeba zrobić czołgami. Nocne wilki – życzę wam powodzenia” – takie słowa pojawiły się na twitterowym profilu, którego własność przypisuje się Siergiejowi Szojgu, rosyjskiemu ministrowi obrony. Konto, na którym znalazł się wpis, podpisane jest jako „nieoficjalny blog”, jednak – jak podawała „Rzeczpospolita” – treści z tego profilu są publikowane na Twitterze za pośrednictwem oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Rosji.

PRZEMOC EKONOMICZNA PO POLSKU

Częsta i jeszcze częściej akceptowana – tak można streścić najważniejsze wnioski z pierwszych w Polsce badań na temat zjawiska przemocy ekonomicznej. Wedle Instytutu Spraw Publicznych 11 proc. badanych doświadczyło w swoim związku zabierania pieniędzy, a co piąty zna kogoś, kto tego doświadczył. Konieczności proszenia o pieniądze doświadczyło z kolei aż 16 proc. pytanych (przy 26 proc. deklarujących znajomość takich osób). Niemal co trzeci pytany uważa, że można usprawiedliwić „wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków” partnera/partnerki, co piąty zaś byłby skłonny usprawiedliwić „utrudnianie partnerce/żonie pracy zarobkowej i posiadania swoich środków finansowych”.

Więcej o badaniach ISP i zjawisku przemocy ekonomicznej na tygodnikpowszechny.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2015