Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

08.07.2019
Czyta się kilka minut
1 – 7 lipca
P

Palenie szkodzi

Jarosław Kaczyński zakazał parlamentarzystom swojej partii udziału w spotkaniach „o charakterze lobbystycznym lub co do których można sformułować domniemanie, że mają taki charakter”. To pokłosie informacji radia RMF o zorganizowanym przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego spotkaniu kilku kolegów i wiceministra zdrowia z przedstawicielami jednego z koncernów tytoniowych.

Dyskutowanie pomaga

Ale PiS spotyka się nie tylko z lobbystami. W partyjnej konwencji w Katowicach uczestniczyło 10 tys. osób, a ponad 400 wzięło udział w kilkudziesięciu dyskusjach panelowych, w związku z czym prezes – który przypomniał, że obliczenia, iż Polskę stać na program 500 plus, dokonał kilka lat temu w pamięci – doradził opozycji, by również wzięła się za poważne dyskusje nad przygotowaniem programu.

Byle na poziomie

Można oczywiście pytać o poziom dyskusji. „Kurz w tej bitwie jeszcze nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić do zmiany w sądownictwie” – mówił podczas jednego z paneli Zbigniew Ziobro, zauważając, że rządy sędziów, którzy „uważają się sami za nadzwyczajną kastę, z definicji nie mogą być rządami prawa”.

I nie zawsze

A czasem dyskusji nie ma: żeby odebrać władzom Gdańska kontrolę nad terenem Westerplatte przed obchodami 80. rocznicy wybuchu wojny i rozpocząć tam budowę nowego muzeum, PiS po prostu przeprowadził w Sejmie specjalną ustawę.

I nie w telewizji

Ciekawe, czy to członek „nadzwyczajnej kasty” orzekł w poznańskim sądzie, że prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak nie musi przepraszać TVP za sugestię, iż swoimi materiałami przyczyniła się do tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]