Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

12.02.2018
Czyta się kilka minut
5 – 11 lutego
M

Musimy odrzucać

„Dziś wrogowie Polski, można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu – tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać. Ale to nie oznacza, że mamy przyznać rację tym – wszystko jedno, czy to Żydzi, czy Polacy, bo Polacy niestety też często dzisiaj obrażają swój własny kraj” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Hucpiarska tradycja

Ośmieleni przez prezesa PiS, odrzucamy więc i nie przyznajemy racji słowom prof. Andrzeja Zybertowicza, który powiedział w wywiadzie dla „DGP”, że Żydzi nie rozliczyli się ze swoją pamięcią o własnych kolaborantach i szmalcownikach, a ich brutalne rozprawianie się z Palestyńczykami to też odreagowywanie za „pójście jak owce na rzeź”. „Wcześniej doznali traumy upokorzenia, a teraz – może zgodnie ze swą hucpiarską tradycją – to odrabiają” – uważa doradca prezydenta RP.

Dobra rada

W skład rady Muzeum II Wojny Światowej weszli m.in. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Semka, Marek Chodakiewicz i duszpasterz kibiców ks. Jarosław Wąsowicz. Niezłym pomysłem wydaje się w tym kontekście powołanie do rady Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” b. posła Witolda Tomczaka, który poznał tę placówkę podczas wizyty na jednej z wystaw w 2000 r., i wsparcie Muzeum Literatury przez posła Andrzeja Melaka, który zażądał dopisku w „Medalionach”, tłumaczącego, że użyta przez Nałkowską fraza „polskie obozy śmierci” dotyczy obozów niemieckich.

Wołanie na puszczy

Kontynuowalibyśmy dalej w tym duchu, ale przeczytaliśmy oświadczenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w związku z „falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw” pod adresem dyrektora Muzeum Auschwitz. Rada ma rację: kłamstwa powielane na forum publicznym sieją zamęt, uderzając nie tylko w konkretnych ludzi, ale także w fundament wspólnoty ludzi dobrej woli z Polski i całego świata.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]