Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

07.05.2017
Czyta się kilka minut
1 – 5 maja
O

ORŁY BIAŁE
Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe. Otrzymali je: fotografik Adam Bujak, onkolog Mieczysław Chorąży, pieśniarz związany z opozycją w PRL Jan Krzysztof Kelus, sprowadzająca repatriantów z Kazachstanu Zofia Teliga-Mertens i muzykolog Mieczysław Tomaszewski.

NIE DEPTAĆ FLAGI
Przy okazji przypadającego między 1 a 3 maja Święta Flagi wicedyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Sławomir Stalmach zaprezentował w rozmowie z PAP specjalną broszurę MSWiA opisującą zasady postępowania z barwami narodowymi. Jak się dowiadujemy, flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku – a jeśli dłużej, musi być odpowiednio oświetlona. Nie powinno się wywieszać jej przy deszczu i silnym wietrze; flaga nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

MEDIALNE BURZE
W minionych dniach dyskutowano m.in. o: grafice przedstawiającej Donalda Tuska w mundurze SS, opublikowanej na Facebooku przez polską konsul honorową w Ohio, limuzynie szefowej MEN parkującej na miejscu dla niepełnosprawnych i wypowiedzi prezydenta RP, że dzieci i wnuki zdrajców, którzy „walczyli o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską”, zajmują wiele eksponowanych stanowisk w biznesie i mediach, a w związku z tym „nigdy nie będą chcieli się zgodzić na to, żeby prawda o wyczynach ich ojców, dziadków i pradziadków zdominowała polską narrację historyczną”; wszystko przyćmiły jednak narodziny córki piłkarza Roberta Lewandowskiego.

ZIMNY MAJ
W związku z przedłużającymi się deszczami na terenie kilku województw wydano ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Choć dotąd nie było mowy o zagrożeniu powodzią, strażacy interweniowali ponad 1,5 tys. razy.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]