Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

14.11.2016
Czyta się kilka minut
8 – 14 listopada
M

MIŁOSIERDZIE OTWARTE
„Potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie jej zamknąć” – uspokajał biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas uroczystości zamknięcia tzw. Bramy Miłosierdzia w bazylice katedralnej w Tarnowie. Zamknięcie bram w katedrach na całym świecie zakończyło Rok Miłosierdzia w diecezjach. Oficjalnie rok skończy się w Kościele w Uroczystość Chrystusa Króla 20 listopada symbolicznym zamknięciem bramy przez papieża w bazylice watykańskiej.

BIEDNI U FRANCISZKA
„Przepraszam was za chrześcijan, którzy nie odkrywają w Ewangelii godności was, ubogich; przepraszam was za wszystkie te sytuacje, kiedy chrześcijanie odwrócili się do was plecami” – powiedział Franciszek do ubogich, wykluczonych i bezdomnych, którzy z całego świata przyjechali z pielgrzymką do Rzymu, w ramach Jubileuszu Miłosierdzia. Wśród pielgrzymów byli także ubodzy z Polski.

IMIGRANCI W TAIZÉ
W minionym tygodniu do niewielkiej wioski Ameugny we Francji przybyła grupa nieletnich imigrantów. Opieką otoczą ich bracia ze wspólnoty Taizé. Imigranci przyjechali ze zlikwidowanego niedawno obozu w Calais. To 15 osób w wieku od 13 do 17 lat, głównie z Sudanu, Syrii i Erytrei. Są kolejnymi już migrantami, których przyjmuje chrześcijańska wspólnota.

„NIERELIGIJNA” SZOPKA
We Francji w miejscach publicznych będzie można wciąż ustawiać bożonarodzeniowe szopki. Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego, postawiła jeden warunek: ich charakter nie może być religijny. Rada uznała w tym roku, że szopki mające „niereligijny” charakter „nie grożą świeckości państwa”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]