Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

08.08.2016
Czyta się kilka minut
1 – 7 sierpnia

POŻEGNANIE KARDYNAŁA FRANCISZKA
„Kardynał Macharski zostawia nam przykład człowieka i pasterza dobrego, troskliwego i jednocześnie ubogiego, o prostym stylu życia (…). Księże kardynale Franciszku, dziękujemy ci za wszystko” – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Kard. Macharski został pochowany w krypcie katedry wawelskiej pod konfesją św. Stanisława. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział kilka tysięcy osób.
NOWY NUNCJUSZ
Abp Salvatore Pennacchio został mianowany przez Franciszka nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce i zastąpi abp. Celestina Migliorego. Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II. W ostatnich latach był przedstawicielem Watykanu w Indiach i Nepalu.
DIAKONAT KOBIET
Dlaczego Kościół nie dopuszcza kobiet do pełnienia posługi diakonów? Zwłaszcza że pełniły one tę funkcję w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? – z takimi pytaniami zmierzył się Franciszek podczas spotkania z przełożonymi zakonów żeńskich w Watykanie w połowie maja. „Wydaje mi się, że przyda się komisja, która wszystko dobrze wyjaśni” – dał słowo 900-osobowej delegacji Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych. I słowa dotrzymał. W minionym tygodniu Biuro Stolicy Apostolskiej poinformowało o powołaniu komisji ds. przestudiowania diakonatu kobiet, na czele której ma stanąć sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. W jej skład wejdzie sześć kobiet i sześciu mężczyzn.
UCZCZONO PAMIĘĆ ROMÓW
Obóz cygański, tzw. Zigeunerlager, zlikwidowano na rozkaz Heinricha Himmlera w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Tylko tej nocy zamordowano blisko 3 tys. osób (ogółem w KL Auschwitz zginęło 21 tys. Romów). To ich pamięć uczczono w minionym tygodniu na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau podczas Dnia Pamięci o Zagładzie Romów obchodzonego 2 sierpnia. „Dziś jesteśmy świadkami ponownego podziału Europy za sprawą ruchów nacjonalistycznych i populistycznych” – mówił podczas uroczystości Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]