Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.07.2016
Czyta się kilka minut
12 – 18 lipca
C

CZAS ŻAŁOBY
Zmarł abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Miał 67 lat. Pogrzeb odbył się w katedrze w Radomiu, gdzie Zimowski w latach 2002-09 był biskupem diecezjalnym. Z kolei 11 lipca, rażony piorunem, zginął 30-letni o. Antoni Marczewski OP, zaangażowany w ochronę przyrody i edukację ekologiczną. „Prawdziwy dominikanin z franciszkańską duszą. Pan Bóg daje nam nowego świętego na ŚDM… Tylko dlaczego w ten sposób?” – tymi słowami pożegnał go na Twitterze jeden ze współbraci.

NOWY RZECZNIK WATYKANU
Został nim 56-letni Greg Burke. Ten b. korespondent telewizji Fox News i członek Opus Dei zastąpił o. Federica Lombardiego, który kierował watykańską Sala Stampa od 2006 r. Jej wiceszefową mianowano Hiszpankę Palomę Garcíę Ovejero.

PRZECIW BOMBOM
O zaprzestanie produkcji i używania amunicji kasetowej zaapelował portal National Catholic Reporter. Stosowane m.in. w Syrii bomby i pociski kasetowe, uwalniające po eksplozji kilkadziesiąt mniejszych ładunków, zdolnych razić obszar wielkości stadionu piłkarskiego, powodują ofiary głównie wśród ludności cywilnej. Ich produkcji wyrzekło się 108 państw świata. Wytwarza je nadal 17, m.in. Egipt, Iran, USA i Polska.

RABIN O PRZEŚLADOWANIACH
„My, Żydzi, odczuwamy żal wobec świata za to, że milczał podczas Holokaustu. Dziś mamy zaś szczególny obowiązek, by nie milczeć, gdy inne grupy wyznaniowe narażone są na ryzyko utraty życia” – powiedział o prześladowaniach chrześcijan, w krótkim wywiadzie dla KAI, naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

ZAKONY ŚCIĄGAJĄ MŁODYCH
W Kalwarii Pacławskiej dobiegło końca 29. Franciszkańskie Spotkanie Młodych – cykl dyskusji, modlitw i koncertów, który zgromadził ok. 800 osób z całej Polski. Z kolei ok. 2,3 tys. osób bierze udział w organizowanym przez jezuitów programie MAGIS, opartym na modelu duchowości ignacjańskiej. Rozpoczęte w Łodzi spotkanie ma przygotować młodzież do ŚDM.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]