Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.04.2016
Czyta się kilka minut
12 – 17 kwietnia

DNI TISCHNEROWSKIE
„Drogi wolności” – to hasło 16. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie od 20 do 23 kwietnia. W debatach i dyskusjach wezmą udział m.in. s. Barbara Chyrowicz, Janina Ochojska, o. Jan Andrzej Kłoczowski, Karol Tarnowski czy o. Ludwik Wiśniewski.Gościem specjalnym będzie amerykański historyk Timothy Snyder, wykładowca Uniwersytetu Yale i członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jego wykład zaplanowano na piątek, 22 kwietnia.

SPRAWIEDLIWY POKÓJ
Rozwijanie duchowości i działań odrzucających przemoc, także rezygnacja z uwzględniania teorii „wojny sprawiedliwej” – to postulaty z watykańskiej konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę Iustitia et Pax oraz Pax Christi International. Po zakończeniu obrad jej uczestnicy poprosili papieża, by napisał encyklikę o sprawiedliwym pokoju. Również abp Ivan Jurkovič, mianowany niedawno stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych, apelował o promowanie pokojowych rozwiązań. „Zapobieganie to jedyna droga, by przerwać błędne koło wyścigu między rozwojem technicznym środków militarnych i ich siły niszczycielskiej a wysiłkami, by lepiej bronić międzynarodowego prawa humanitarnego” – mówił w minionym tygodniu w Genewie podczas spotkania o śmiercionośnych autonomicznych systemach uzbrojenia.

ZBADANA RELIGIJNOŚĆ
Amerykański Pew Research Center przeprowadził badania religijności w 192 krajach. Wśród ankietowanych byli chrześcijanie, muzułmanie, buddyści, hinduiści, żydzi i ateiści. Ich wyniki potwierdzają stawiane także przez innych naukowców tezy – kobiety są bardziej religijne od mężczyzn. 83 proc. kobiet na świecie zadeklarowało, że są wierzące; wśród mężczyzn 80 proc. przyznało, że wyznaje jakąś religię. Rekordowe rozbieżności pojawiły się m.in. we Włoszech czy w Kolumbii, gdzie do kościoła chodzi co niedzielę aż 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]