Kościół w skrócie

1 – 7 marca

07.03.2016

Czyta się kilka minut

MĘCZENNICE MIŁOŚCI

16 osób, w tym cztery misjonarki miłości ze zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty, zginęło w jemeńskim Adenie. Na prowadzony przez siostry dom opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych napadło w minionym tygodniu kilku mężczyzn. Wśród zamordowanych są także współpracownicy sióstr i ich podopieczni. To nie pierwszy atak na Zgromadzenie Misjonarek Miłości. W 1998 r. trzy siostry ze wspólnoty zostały zastrzelone w jemeńskim mieście Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym. Wysyłając kondolencje papież nazwał zamordowane siostry męczennicami miłości.


TEMPLETON ZA ZWALCZANIE EKSTREMIZMU

Laureatem tegorocznej Nagrody Templetona, nazywanej też „religijnym Noblem”, został były naczelny rabin Wielkiej Brytanii lord Jonathan Sacks. Kapituła doceniła jego działalność na rzecz porozumienia i dialogu międzyreligijnego, także zaangażowanie w zwalczanie ekstremizmu religijnego. Pierwszą laureatką nagrody była Matka Teresa z Kalkuty (1973 r.); wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. ks. Michał Heller (2008 r.) i ks. Tomáš Halík (2014 r.).


GRÓB CADYKA

Kilka tysięcy Żydów z całego świata modliło się w minionym tygodniu przy grobie cadyka Elimelecha w Leżajsku (woj. podkarpackie). W tym roku uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci cadyka (ze względu na rok przestępny) odbędą się dwukrotnie 1 i 31 marca. Żyjący w latach 1717–1786 Elimelech Weissblum z Leżajska był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Przy jego grobie chasydzi spisują na małych karteczkach, tzw. kwietełach, intencje, które zanoszą za jego pośrednictwem do Boga.


SPRAWIEDLIWI 2016

Władysław Bartoszewski, rotmistrz Witold Pilecki i ks. Jan Zieja zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi 2016”. Nadawane przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych nominacje ogłoszono w minioną niedzielę 6 marca podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tytułem Sprawiedliwego honorowane są osoby nieżyjące, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa pomagały ofiarom, stawały w obronie prawdy i godności ludzkiej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2016