Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.01.2016
Czyta się kilka minut
11 – 17 stycznia
W

WŚRÓD „STARSZYCH BRACI”
Franciszek, jako trzeci papież, odwiedził Wielką Synagogę w Rzymie. „Aby zrozumieć samych siebie – mówił w niej – chrześcijanie nie mogą nie odnieść się do żydowskich korzeni, a Kościół, choć wyznaje zbawienie przez wiarę w Chrystusa, uznaje nieodwołalność Starego Testamentu oraz stałą i wierną miłość Boga wobec Izraela”. W Polsce główne obchody Dnia Judaizmu (17 I) zorganizowano w Toruniu. W tych dniach trwa też Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 I), zaś 26 I przypada Dzień Islamu.

BYĆ JAK BRAT ALBERT
Piosenkarka Monika Kuszyńska, działaczka społeczna Kaja Godek, siatkarz Mariusz Wlazły oraz restaurator Jan Kościuszko zostali laureatami Medalu Świętego Brata Alberta, przyznawanego za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

PROCES O EUTANAZJĘ
Katolicki dom opieki w Diest (Belgia) pozwano do sądu za odmowę przeprowadzenia na jego terenie w 2011 r. eutanazji 74-letniej kobiety. Rodzina zmarłej utrzymuje, że władze placówki nie miały prawa powoływać się na tzw. klauzulę sumienia, gdyż ta dotyczy tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w wykonanie zabiegu.

JEST KWIECIEŃ, JEST WIELKANOC?
Już tylko „od 5 do 10 lat” może, zdaniem anglikańskiego abp. Justina Welby’ego, zająć ustalenie wspólnej dla wszystkich wyznań chrześcijańskich daty Wielkanocy. Mogłaby wypadać w niedzielę po drugiej sobocie kwietnia. Takie porozumienie miałoby duże znaczenie ekumeniczne. Obecnie święto obchodzi się w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca; może ono przypaść każdego dnia między 22 III a 25 IV.

NA NAJDŁUŻSZĄ PODRÓŻ
„Ziemia do majora Toma / Odliczanie rozpoczęte, silniki włączone. / Kontrola zapłonu i niech Bóg ma Cię w opiece”. Słowami słynnej piosenki „Space Oddity” pożegnał na Twitterze ich autora, zmarłego Davida Bowiego (zob. poniżej), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]