Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

10.01.2016
Czyta się kilka minut
2 – 8 stycznia
B

BÓG SIĘ RODZI NA WSCHODZIE
Prawosławni i grekokatolicy – w Polsce jest ich ok. pół miliona – obchodzili Boże Narodzenie. Wśród ważnych wydarzeń dla polskich prawosławnych metropolita Sawa wymienił w orędziu poświęcenie (przez patriarchę ekumenicznego Bartłomieja) kamienia węgielnego pod budowę cerkwi pw. Mądrości Bożej w Warszawie.

RZYM KONTRA PARYŻ
„L’Osservatore Romano” krytykuje tygodnik „Charlie Hebdo”, który w numerze wydanym rok po ataku terrorystów na swoją redakcję opublikował rysunek Boga jako terrorysty i podpis: „Zabójca nadal na wolności”. Zdaniem watykańskiej gazety karykatura „obrazuje smutny paradoks świata, który staje się tak czuły na punkcie politycznej poprawności, że aż zahacza o niedorzeczność”.

APEL DO NIEMCÓW
Bp Hans-Jochen Jaschke, odpowiedzialny w Episkopacie Niemiec za dialog międzyreligijny, ostrzega przed „ryczałtowym potępianiem wszystkich uchodźców, którzy potrzebują pomocy”. To reakcja na wydarzenia w Kolonii, gdzie w noc sylwestrową doszło do masowych napaści na kobiety, których sprawcami byli imigranci (piszemy o tym w dziale Świat).

TAIZÉ W WALENCJI
W noworocznym spotkaniu Wspólnoty uczestniczyło ok. 25 tys. młodych katolików. Do jego uczestników napisał papież; przeor br. Alois opowiedział natomiast o Bożym Narodzeniu w Syrii oraz o ludziach, którzy wśród wojny i zniszczeń zapewniali, że wciąż chcą żyć z wyznawcami różnych religii.

TRZECH KRÓLI X 420
Ulicami kilkuset miejscowości przeszły 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. Tradycja ta, zaczerpnięta ze świata hiszpańskojęzycznego, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Biskupi zapewniali o apolityczności marszów, zaś w lubelskim orszaku wśród mędrców znaleźli się, jak czytamy w depeszy KAI, „przedstawiciel świata nauki, osoba bezdomna i prawdziwy przedstawiciel Afryki”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]