Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

30.11.2015
Czyta się kilka minut
23 – 29 listopada

NACJONALIZM JEST PRZECIWIEŃSTWEM PATRIOTYZMU
„Patriotyzm to uczucie, w którym kochamy bliskich, nie nienawidząc innych” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Deklaracji „Nostra aetate”. Mocne przemówienie biskupa zbiegło się ze spaleniem przez narodowców na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda. „Pytamy, skąd się to bierze. Wydaje mi się, że z tego samego ducha, z jakiego wynikał nacjonalizm socjalistyczny. Z tego ducha, który nie ma w sobie nic chrześcijańskiego” – skomentował abp Gądecki.
KOŚCIÓŁ POMAGA
Caritas po raz 22. rozpoczyna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rusza sprzedaż świec Caritas. Dzięki ich zakupowi corocznie dziesiątki tysięcy dzieci z ubogich rodzin otrzymują dożywianie i wsparcie edukacyjne. Tym razem 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy – w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci syryjskie. Ruszyła także Szlachetna Paczka. W 2014 r. jej wolontariusze odwiedzili 31 968 rodzin. Ponad 12 tys. z nich odmówiono pomocy, uznając, że „będzie ona demoralizująca i nie wpłynie na realną zmianę sytuacji rodziny”.
W OBRONIE OKIEN ŻYCIA
O podjęcie działań zmierzających do ustawowego uregulowania i w konsekwencji zagwarantowania dalszego funkcjonowania w Polsce okien życia zaapelował ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej w liście otwartym do prezydenta. To odpowiedź na działania Komitetu Praw Dziecka przy ONZ, który wezwał do likwidacji okien życia i promowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka.
BP JARECKI WRACA
Kard. Kazimierz Nycz podjął decyzję o trwałym powrocie biskupa do pracy w warszawskiej kurii. – Po zasięgnięciu opinii kongregacji biskupów zamianowałem biskupa Piotra wikariuszem generalnym – poinformował kardynał. Przez ponad trzy lata posługa biskupa była zawieszona po tym, jak 20 października 2012 r. spowodował kolizję samochodową pod wpływem alkoholu.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]