Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.09.2015
Czyta się kilka minut
31 sierpnia – 6 września
B

BRAT ROGER I PRZYJMOWANIE KOMUNII
Życiorys założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brata Rogera Schütza – w tym kwestia jego przynależności wyznaniowej – to „dyskretne wskazanie Ducha Świętego dla dzisiejszej drogi ekumenizmu” – uważa kard. Walter Kasper. Zdaniem byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, podążając za swoim sumieniem, brat Roger „wszedł w tajemnicę Kościoła katolickiego”, nie zrywając z tym, co niegdyś przyjął. Brat Roger jako ewangelicki duchowny przyjmował komunię z rąk Jana Pawła II, a także podczas jego pogrzebu z rąk kard. Josepha Ratzingera.
STRONA O ORDYNACJI KOBIET
Ruszyła strona internetowa dotycząca ordynacji kobiet na księży w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP: ordynacjakobiet.pl. Oprócz prezentowania artykułów teologicznych ma też być – jak donosi portal ekumenizm.pl – miejscem dialogu zwolenników i przeciwników ordynacji kobiet. W 2008 r. Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała możliwość ordynacji kobiet na księży, lecz Synod Kościoła w październiku 2010 r. opowiedział się przeciw ordynacji. Do ponownego głosowania ma dojść na wiosennej sesji Synodu w 2016 r.
PAPIEŻ DO SAMOTNEJ MATKI
„Uszanowałaś życie, nie masz się czego wstydzić” – powiedział Franciszek samotnej matce, z którą rozmawiał podczas „wirtualnej audiencji” za pośrednictwem telewizji ABC. Przed zbliżającą się wizytą w USA pytania papieżowi zadawały osoby z Chicago, Teksasu i Los Angeles.
PRZESŁANIE Z JASNEJ GÓRY
„To właśnie w chłopskich, rolniczych rodzinach podtrzymywana jest wielka tradycja patriotyzmu, wiary, ciężkiej pracy, modlitwy, tego, co najważniejsze, tego, dzięki czemu trwamy jako naród mimo wszelkich przeciwności” – mówił prezydent Andrzej Duda, przemawiając przed mszą wieńczącą ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze 6 września. Do zgromadzonych tam rolników przemawiał także minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie poruszono jednak trudnej kwestii reformy KRUS-u.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]