Kościół w skrócie

31 sierpnia – 6 września

07.09.2015

Czyta się kilka minut

BRAT ROGER I PRZYJMOWANIE KOMUNII

Życiorys założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brata Rogera Schütza – w tym kwestia jego przynależności wyznaniowej – to „dyskretne wskazanie Ducha Świętego dla dzisiejszej drogi ekumenizmu” – uważa kard. Walter Kasper. Zdaniem byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, podążając za swoim sumieniem, brat Roger „wszedł w tajemnicę Kościoła katolickiego”, nie zrywając z tym, co niegdyś przyjął. Brat Roger jako ewangelicki duchowny przyjmował komunię z rąk Jana Pawła II, a także podczas jego pogrzebu z rąk kard. Josepha Ratzingera.

STRONA O ORDYNACJI KOBIET

Ruszyła strona internetowa dotycząca ordynacji kobiet na księży w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP: ordynacjakobiet.pl. Oprócz prezentowania artykułów teologicznych ma też być – jak donosi portal ekumenizm.pl – miejscem dialogu zwolenników i przeciwników ordynacji kobiet. W 2008 r. Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała możliwość ordynacji kobiet na księży, lecz Synod Kościoła w październiku 2010 r. opowiedział się przeciw ordynacji. Do ponownego głosowania ma dojść na wiosennej sesji Synodu w 2016 r.

PAPIEŻ DO SAMOTNEJ MATKI

„Uszanowałaś życie, nie masz się czego wstydzić” – powiedział Franciszek samotnej matce, z którą rozmawiał podczas „wirtualnej audiencji” za pośrednictwem telewizji ABC. Przed zbliżającą się wizytą w USA pytania papieżowi zadawały osoby z Chicago, Teksasu i Los Angeles.

PRZESŁANIE Z JASNEJ GÓRY

„To właśnie w chłopskich, rolniczych rodzinach podtrzymywana jest wielka tradycja patriotyzmu, wiary, ciężkiej pracy, modlitwy, tego, co najważniejsze, tego, dzięki czemu trwamy jako naród mimo wszelkich przeciwności” – mówił prezydent Andrzej Duda, przemawiając przed mszą wieńczącą ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze 6 września. Do zgromadzonych tam rolników przemawiał także minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie poruszono jednak trudnej kwestii reformy KRUS-u.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2015