Kościół w skrócie

03.04.2015

Czyta się kilka minut

ZAMACH W KENII

Co najmniej 147 osób zginęło w zamachu terrorystycznym na kampus uniwersytecki w Garissie na wschodzie Kenii. Do ataku przyznali się somalijscy islamiści z organizacji Al-Szabab. Kenijskie media podawały, że atak zaczął się tuż przed godz. 5.30, gdy studenci szli na poranną mszę. Przez cały dzień trwała walka między terrorystami a oddziałami specjalnymi policji i armią. Do czasu zamknięcia tego wydania „TP” wiadomo było, że terroryści wzięli około 500 zakładników, oznajmili też, że „podzielili ludzi i puścili wolno muzułmanów”. Władze Kenii wyznaczyły nagrodę w wysokości ok. 217 tys. dolarów za pomoc w schwytaniu Mohameda Kuno, b. dyrektora szkoły islamistycznej w Garissie. Jako wysoki rangą członek Al-Szabab, ma on być odpowiedzialny za atak.


KOŚCIÓŁ MĘCZENNIKÓW

W Egipcie położono kamień węgielny pod budowę pierwszego kościoła pod wezwaniem 21 męczenników libijskich – egipskich Koptów, którym w lutym dżihadyści ścięli głowy na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Prawosławny patriarcha koptyjski Tawadros II uznał ich za męczenników.


PAMIĘĆ O JANIE PAWLE II

CBOS zapytał, czy pamięć i nauczanie Jana Pawła II są żywe wśród Polaków oraz czy pozostaje on dla nich autorytetem moralnym. 94 proc. badanych odpowiedziało na te pytania twierdząco. Dla 95 proc. respondentów Jan Paweł II pozostaje też ważnym wzorem, zaś 45 proc. uważa, że większość Polaków kieruje się w swoim życiu jego wskazaniami. 59 proc. z nas deklaruje znajomość treści nauczania papieża.


POMAGAM WIELKOPOLSCE

W związku ze szkodami, które w minionym tygodniu wyrządziła wichura w Wielkopolsce, Caritas Polska uruchamia zbiórkę. Największe straty w dobytku gospodarskim i budynkach mieszkalnych ponieśli mieszkańcy Środy Wielkopolskiej leżącej na terenie archidiecezji poznańskiej. Aby pomóc poszkodowanym, należy wysłać SMS charytatywny z hasłem „POMAGAM” pod numer 72052 (2,46 zł z VAT). Zbiórka środków potrwa do niedzieli 12 kwietnia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2015