Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

08.11.2021
Czyta się kilka minut
2–8 listopada
P

POMOC

W niedzielę 21 listopada odbędzie się w całej Polsce zbiórka pieniędzy na rzecz imigrantów na granicy polsko--białoruskiej – zapowiedział przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Zebrane środki zostaną przeznaczone na finansowanie działań Caritas Polska oraz na integrację uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

PROMOCJA

Franciszek mianował s. Raffaellę Petrini sekretarzem generalnym Państwa Watykańskiego. To po prezydencie drugie najważniejsze stanowisko w administracji Watykanu, do tej pory tradycyjnie zarezerwowane dla biskupa. 52-letniej franciszkance podlegać będą m.in. Muzea Watykańskie, poczta i policja. Papież realizuje swój postulat, by kobiety piastowały w Kościele wysokie stanowiska niezwiązane ze święceniami.

KONSEKWENCJA

Katoliccy biskupi Francji, zebrani na zgromadzeniu plenarnym w Lourdes, uznali „systemowy wymiar przemocy seksualnej” w Kościele. Ich zdaniem nie jest ona „jedynie dziełem pojedynczych osób” – była możliwa dzięki „ogólnemu kontekstowi”. Hierarchowie omawiają także kwestię odszkodowań dla ofiar. To efekt niedawno ogłoszonego przez niezależną komisję raportu na temat nadużyć w Kościele.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]