Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

30.07.2019
Czyta się kilka minut
23–29 lipca
M

MNISZKI Z ZESPOŁEM DOWNA

„Ich dusze nie są niepełnosprawne! Wręcz przeciwnie, są bliżej Pana, łatwiej komunikują się z Nim. Inne siostry wspólnoty podziwiają ich zdolność przebaczania i wspierania innych” – uważa przełożona Wspólnoty Małych Sióstr Uczennic Baranka, matka Line. Jest to jedyna na świecie wspólnota monastyczna, w której żyją siostry pełnosprawne i siostry z zespołem Downa. Początki wspólnoty sięgają lat 80., ale jej statuty zatwierdzono dopiero w 2011 r. – prawo kościelne niepełnosprawność umysłową traktuje jako przeszkodę w życiu zakonnym. Obecnie w klasztorze w Le Blanc w środkowej Francji żyje dziesięć sióstr (w tym osiem z zespołem Downa). Reportaż o wspólnocie ukazał się w Vatican News.

DYSKUSJE WOKÓŁ SYNODU

Peruwiańczyk kard. Pedro Barreto Jimeno wystąpił w obronie zawartych w dokumencie roboczym Synodu Biskupów dla Amazonii postulatów wyświęcania żonatych mężczyzn i wprowadzenia oficjalnych posług kościelnych dla kobiet. „Synod może być ważnym znakiem wspierania sprawiedliwości i obrony godności najbardziej pokrzywdzonych ludów” – zaznaczył purpurat. Dokument przedsynodalny skrytykowali niedawno dwaj niemieccy emerytowani kardynałowie: Gerhard Müller i Walter Brandmüller.

WYJĄTKOWA CHORĄGIEW

W krakowskim klasztorze Dominikanów odrestaurowano prawdopodobnie jedyną zachowaną na świecie chorągiew kanonizacyjną z XVI wieku. Wykonane z adamaszku, obustronnie malowane płótno o wymiarach 2,80 m na 3,20 m przedstawia św. Jacka i zostało użyte podczas jego kanonizacji w 1594 r. Przez lata chorągiew uważano za zaginioną.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]