Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

26.02.2018
Czyta się kilka minut
20–26 lutego
D

DOSTĘP DO KOMUNII DLA EWANGELIKÓW

Dużą większością głosów Episkopat Niemiec przyjął duszpasterski dokument, który umożliwia ewangelickim współmałżonkom przystępowanie do komunii, jeśli rozsądzą w sumieniu po rozmowie z duszpasterzem, że wierzą katolicką wiarą w Eucharystię. Instrukcja zachęca do takiego rozwiązania w trosce o trwałość zawartego małżeństwa. Natomiast intencją biskupów nie jest „przeciąganie” ewangelików do Kościoła katolickiego.

WALKA Z ALKOHOLIZMEM

Podwyższenie wieku umożliwiającego nabywanie alkoholu z 18 do 21 lat, zmniejszenie liczby punktów sprzedaży oraz zakaz reklam alkoholu postuluje Narodowy Program Trzeźwości zaproponowany przez Episkopat Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości. Biskupi przypominają, że aż trzy miliony rodaków regularnie się upija, a statystyczny Polak wypija rocznie 10 litrów czystego spirytusu.

WYRÓŻNIENIE DLA KS. BONIECKIEGO

Senat Uniwersytetu Łódzkiego przyznał doktorat honoris causa ks. Adamowi Bonieckiemu, m.in. „za tolerancję i chrześcijańską pokorę w ocenach bliźnich, a przede wszystkim za pozytywistyczny trud szerzenia systemu wartości, w którym naczelne miejsce zajmuje człowiek, także ten niedoskonały”. Uroczystość odbędzie się 12 kwietnia.

UPOMNIENIE DLA O. GUŻYŃSKIEGO

Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki, po „wysłuchaniu opinii komisji teologicznej” powołanej do oceny wypowiedzi o. Pawła Gużyńskiego, udzielił zakonnikowi upomnienia kanonicznego. Jednocześnie polecił mu „zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa”. O. Gużyński m.in. uznał za społecznie szkodliwe forsowanie ustawy antyaborcyjnej bez publicznej dyskusji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]