Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

19.02.2018
Czyta się kilka minut
12 – 18 lutego
A

Aborcja nie jest OK

„Przedstawianie aborcji w kolorowych barwach, w stylizacji budzącej skojarzenia z reklamami produktów codziennego użytku jest czymś skandalicznym i narusza zasady etyki i moralności” – w ten sposób rzecznik Episkopatu skomentował kontrowersyjną akcję „Aborcja jest OK” propagowaną m.in. na billboardach przez redakcję „Wysokich Obcasów” – weekendowego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że „ofiarą aborcji jest nie tylko dziecko nienarodzone, ale także jego matka i ojciec, rodzeństwo, dziadkowie i cała rodzina”.

Prymas o patriotyzmie

„Próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu są niedopuszczalne i bałwochwalcze” – przestrzegał prymas Polski podczas sesji „Ocalić patriotyzm”, zorganizowanej w Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy istnienia „Więzi”. Abp Wojciech Polak skrytykował m.in. „instrumentalizowanie pamięci historycznej w bieżącej rywalizacji politycznej”. Pierwszy numer miesięcznika „Więź” ukazał się w lutym 1958 r.

Anglikanie i metodyści wspólnie

Synod Generalny Kościoła Anglii zdecydowaną większością głosów zaakceptował dokument „Misja i służba w przymierzu”, zawierający warunki zjednoczenia z XVIII-wiecznym odłamem anglikanizmu – Kościołem metodystycznym. Główną trudnością w zjednoczeniu jest brak ordynacji duchownych przez biskupów w Kościele metodystycznym. Dokument postanawia, że początkowo ordynować duchownych metodystycznych będą biskupi anglikańscy, zaś posługa dotychczasowych księży metodystycznych zostaje tymczasowo uznana za „znośną nieprawidłowość”. Dokument musi zaakceptować jeszcze Konferencja Kościoła metodystycznego. Przeciwko porozumieniu występują zbliżone do katolicyzmu konserwatywne kręgi anglikańskie.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]