Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

12.02.2018
Czyta się kilka minut
5 – 11 lutego
B

Biskup-misjonarz

„To kraj, w którym cyklicznie powtarzają się starcia zantagonizowanych grup rebeliantów” – pisał w marcu 2017 r. na tych łamach ks. Mirosław Gucwa z Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. 11 lutego polski misjonarz otrzymał święcenia biskupie. Ma 55 lat, pochodzi z diecezji tarnowskiej. W RŚA jest od 1992 r. Działa na rzecz pojednania zwaśnionych grup – jest koordynatorem Platformy Międzyreligijnej, zgromadzenia przedstawicieli religii katolickiej, protestanckiej i islamu, którego celem jest wspólna modlitwa i działanie na rzecz pokojowego współżycia mieszkańców. Diecezja Bouar, której został biskupem, należy do najniebezpieczniejszych w kraju.

Męczennicy ekologii

197 osób zginęło w ubiegłym roku stając w obronie środowiska naturalnego – podał watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, który powołuje się na raport organizacji Global Witness, badającej tego typu przypadki. „Ekologicznymi męczennikami” są zazwyczaj rolnicy i badacze środowiska, którzy narażają się lokalnym biznesmenom dewastującym zasoby Ziemi – głównie w Ameryce Łacińskiej, a także na Filipinach w Azji i w Demokratycznej Republice Konga w Afryce. Raport odnotowuje, że średnio w tygodniu dochodzi na świecie do czterech zabójstw obrońców środowiska.

Telefon od papieża

Franciszek niespodziewanie zadzwonił do adopcyjnej matki niepełnosprawnego mężczyzny, który od urodzenia jest przykuty do łóżka z powodu porażenia czterokończynowego. „Papież powiedział mi, że modli się za mnie, i podziękował za przyjęcie tego dziecka, tego »syna umiłowanego«” – relacjonowała Luciana Gallus z Teulady na Sardynii. Kobieta opiekująca się 28-latkiem, którego naturalna matka porzuciła, gdy miał siedem miesięcy, niedawno zaapelowała na łamach lokalnej prasy o pomoc finansową w zakupie łóżka ortopedycznego z materacem przeciwodleżynowym. Jej apel spotkał się z szybką, pozytywną odpowiedzią.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]