Kościół w skrócie

29 maja – 4 czerwca

05.06.2017

Czyta się kilka minut

JEDNOŚĆ W DUCHU
„Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebna jest jedność chrześcijan, zjednoczonych za sprawą Ducha Świętego w modlitwie i w działaniach na rzecz najsłabszych” – mówił Franciszek na czuwaniu modlitewnym ruchów charyzmatycznych z okazji 50-lecia ich istnienia. Prawie 50 tys. osób z ponad 120 krajów przybyło 3 czerwca do rzymskiego Circo Massimo. Wśród gości byli też pastorzy ewangelikalnych wspólnot charyzmatycznych (jeden wygłosił kazanie). Papież nazwał ruch charyzmatyczny „nurtem łaski Ducha”, gdyż nie ma on ani swego założyciela, ani statutów, ani organów zarządzania, ale służy Kościołowi. Zwrócił uwagę, że nurtowi temu nie można stawiać tamy – zamykać Ducha Świętego w klatce.

DLA MAŁŻONKÓW
Dokument o adhortacji „Amoris laetitia”, nad którym pracują polscy biskupi, ukaże się jesienią – ujawniła KAI. „Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych, dotyczy praktyki, a nie doktryny” – zapowiada przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Jan Wątroba. Hierarcha wyjaśnia, że rozeznanie możliwości przystępowania do komunii przez osoby żyjące w sytuacjach nieregularnych ma dotyczyć upewnienia się, czy pierwszy związek sakramentalny był zawarty ważnie.

LUTERANIN Z DOKTORATEM
Po raz pierwszy w historii Austrii doktorat honoris causa katolickiej uczelni (Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Salzburgu) otrzymał luterański biskup. Wyróżniony Michael Bünker jest zwierzchnikiem Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego w Austrii, zaangażowanym w działalność ekumeniczną i sprawy społeczne.

ŚWIĘTY ZDIAGNOZOWANY
Po blisko dziewięciu wiekach od śmierci w 1160 r. św. Ubalda z Gubbio, biskupa i patrona tego miasta w Umbrii, włoscy lekarze ustalili jej przyczynę. Cierpiał on na chorobę skóry, zwaną pemfigoidem – przypominającą oparzenie, która była przyczyną straszliwych cierpień świętego w ostatnich latach życia, ale jednocześnie przyczyniła się do zachowania jego ciała w niemal doskonałym stanie. Lekarze opisali swoje odkrycie w „Journal of European Academy of Dermatology and Venereology”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2017